Pyl zpracovaný včelami...

Připravuje se ...     Doposud je kupodivu málo známé, že květní pyl má obdivuhodné vynikající léčivé vlastnosti, jelikož je bohatý na biologické účinné látky. Obsahuje veškeré nezbytné prvky a vitamíny pro lidský i zvířecí organizmus. Tento blahodárný vzácný květní pyl obsahuje též dosud neznámé látky s antibiotickým účinkem potvrzeným v laboratořích a klinickými pokusy.
     Výzkum rostlinného pylu je teprve v začátcích, neboť jeho sběr je nesmírně pracný. Proto bude pravděpodobně ještě dlouho překážkou jeho léčebného použití, ba i vědeckého výzkumu v širším měřítku.
     Pro včelstvo znamená květní pyl především jedinečnou bílkovinnou stravu s dostatečným obsahem vitamínů. Umožňuje tvorbu mateří kašičky, vosku ale i včelího jedu, které mohou mladušky produkovat jen při pylové potravě. Nejvíce pylu potřebuji rostoucí larvy pro jeho obsah stravitelných bílkovin. Proto již od nejčasnějšího jara snášejí včely pyl v pylových rouscích, ukládají jej do buněk, dusají hlavičkami a nakonec zalévají medem.
     Pyl je nositelem plnohodnotných jemných stravitelných bílkovin, která se trávením rozkládají na aminokyseliny a vitamíny. Tyto se již před tisíciletími užívaly s medem nebo s mateří kašičkou jako kosmetický prostředek. Odborníci se shodují v tom, že je včela zdroj mládí a pevného zdraví.

Co vše obsahuje květní pyl?
      Dle prof. Marcela Mattagliniho na univerzitě v Perugii a jiných badatelů obsahuje 19 aminokyselin, jako: laurovou, myristovou, pimitovou, heptadekanovou, atearovou, olejovou, linolovou, arachovou, behanovou, linolenovou a jiných dosud nepojmenovaných. Dále obsahuje bílkoviny, peptony, globulíny, uhlovodany (jako: glukózu, fruktózu, sacharózu), tuky a lipidy (lecithin a mastné kyseliny), fermenty a minerální látky, tj. pyl obsahuje také dosud chemicky nedefinovatelné látky hormonální a antibiotické, některé vitamíny, zejména karoten a rutin. Lze tedy tvrdit, že pyl obsahuje veškeré prvky nezbytné a blahodárné pro organizmus.
     Tonizující účinek pylu na lidský organizmus je pravděpodobně podmíněn v obsahu bílkovinných látek a fermentů. Tento vzpružující účinek pylu bývá přirovnáván k účinkům hormonů a skutečně, hledáme-li z biologického hlediska analogii mezi říší rostlinnou a živočišnou, je vlastně pyl produktem jakýchsi “rostlinných pohlavních žláz”.

Co včelami zpracovaný pyl s úspěchem léčí?

Používání:
     Večer před spaním 1 čajovou lžičku. Při dobré snášenlivosti možno i ráno. Celkem 15 g denně.

Uschování:
     Ideální je zalít medem - 1 kg pylu + 1 kg medu. Po 20 dnech se pyl při 20-25 °C prokvasí a stává se konzervou a jeho hodnota podle dr. Rezka je zachována a doba všech hodnot se prodlouží.

Pozor!
     Pyl je hydroskopický, to znamená, že stahuje vlhkost ze vzduchu a tím měkne a může se znehodnotit. Nutno hermeticky uzavřít. Lidské tělo pylu trvale nenavyká a proto jej mohou užívat i malé děti. Je dobré po 2 měsících udělat přestávku. Jsou však jedinci na pyl alergičtí a po užití se může dostavit prudká reakce. Takoví lidé jsou zpravidla rovněž alergičtí i na některá jídla, např. kyselé okurky, jahody atd. Tito pyl nesmí užívat. Pyl dle lékařů z Basileje léčí s úspěchem sennou rýmu. Je třeba ho podávat 6 týdnů před obvyklým výskytem. Dr. Jan Šmíd píše ve své publikaci, že "tam, kde selhala veškerá medicína, tam naše matka příroda dala požehnané včelí produkty." A. Cilles, francouzský vědec - doporučuje osobám starším 50-ti let denně užívat 15 g včelího pylu. MUDr. Jan Šmíd vydal “Včelí produkty ve výživě a lékařství”. Roku 1968 Iajriš "Včely a zdraví". Z dalších prací jmenujme např. prof. Marcela Mattaglia z univ. v Perugii, prof. Clavd Helleu, dr. Francis Lecour, dr. Ivo Pavlík a další.

Včelí med s obsahem přírodního pylu
     
Přírodní pyl je směs bílkovin, sacharidů, aminokyselin, fermentů a vitamínů. Jedna sklenice medu obsahuje cca 5 % přírodního pylu a 95 % včelího medu.

Způsob užívání:
     
Med obohacený 5 % pylem se má užívat po 1-2 lžičkách ráno a večer. Každodenní užívání medu s pylem vyvolá v krátké době citelné zlepšení celkového stavu. Víme, že samotný med, díky svému vynikajícímu složení z léčivých látek má na lidský organizmus kompletní účinek. Přimícháváním pylu do medu dostaneme velmi účinný posilující prostředek ke stavbě organizmu.Veliký obsah bílkovin, volných aminokyselin, minerálních a hormonálních látek v pylu působí regeneračně na buňky v našem těle. Pravidelné užívání medu s pylem pro svůj obsah jednoduchých cukrů, enzymů a jiných látek zvyšuje činnost svalstva, zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu.

 Včelí med s pylem je vhodný pro:

 Med s obsahem pylu uskladňujte v ledničce.

 V případě alergie přerušte užívání a poraďte se s ošetřujícím lékařem.