O medu všeobecně...

O medu všeobecně...     Med je produktem včely medonosné a včely jsou jediným blanokřídlým hmyzem, který produkuje takové množství medu, že vystačí nejen na vlastní rozvoj včelstva, ale i na vytvoření zásob. Dostatečné zásoby medu dokáží včelstva vytvořit díky tomu, že v době hlavní snůšky jejich společenství po prudkém jarním rozvoji tvoří 50 tis. až 80 tis. včel. Na nasbírání jednoho kilogramu medu potřebují vzlétnout milionkrát v závislosti na vzdálenosti a vydatnosti nektaru té které rostliny. Nutno také poznamenat, že včely jsou vždy věrné nejvydatnějšímu zdroji nektaru ve svém nejbližším okolí. Nektar ještě není med v té podobě, jak ho známe. Obsahuje totiž 30 až 50 % vody, kterou včely musí dalším zpracováním ještě snížit. Přinášený nektar včely po dobu sběru a uskladňování zpracovávají a enzymovým štěpením v medném váčku přeměňují na med, přičemž ho obohacují o některé látky ze svého organismu. Medem se včely krmí a přebytky ukládají do medníku.
     Med je vzácným přírodním lékem a potravinou, kterou lidé znali už v dávné minulosti. Vědci odhadují, že včely se vyskytovaly na naší planetě před více než 80 miliony let. Podle poslední nálezů těl pravěkých včel objevených v jantaru se jejich výskyt odhaduje dokonce na více než 100 milionů let... A tak by se dalo popsat mnoho a mnoho stran od dob Hippokrata a Starého Říma, přes starý Egypt, antické Řeky až po Kelty atd., atd. 

     Med by měl být základním článkem výživy každého člověka, protože zpomaluje stárnutí těla. Přispívá k rozšíření věnčitých tepen srdce a k lepšímu prokrvení srdečního svalu, dodává mu nezbytné živiny, jako je hroznový cukr, z vitamínů B a C, stopové prvky draslík a hořčík. Obsahuje acetylcholin, který rozšiřuje drobné cévy, a tím snižuje tlak. Jednou lžičkou medu před spaním můžete dokonce zabránit nervozitě a navodit si příjemný spánek. Odedávna se med užívá při zánětech horních cest dýchacích, je součástí bylinkových (plicních) čajů. Med neobsahuje jedovaté či škodlivé látky. Při sběru nektaru včely jedovaté látky, jako jsou zbytky pesticidů, těžkých kovů a jiné škodlivé látky, filtrují a ukládají v jedovém aparátu (váčku). Na tento jev přišli vědci náhodou v poslední době tak, že zkoumali vzorky medu, pylu, vosku a propolisu ze zamořených a nezamořených lokalit. Škodlivé látky se našly v pylu, propolisu a vosku, zatímco v medu tyto látky nalezeny nebyly. Med později z léčení vytlačily léky na bázi chemie, ale na venkově si tradici léku udržel a používá se pořád.