4. TRUBCI

4. TRUBCI 4. TRUBCI    Vývoj trubce trvá nejdéle - plných 24 dní. Jsou jediní ve včelstvu, kteří na rozdíl od matky a dělnic nemají žihadlo. Trubci mají ve včelstvu v podstatě jen dvě úlohy. Tou nejdůležitější je oplodnění mladé matky a tou druhou je pomoc při termoregulaci uvnitř úlu - tedy o pomoc dělnicím s udržováním tepla při péči o plod. Proto se říká, že v podstatě nedělají nic a jsou tak trochu darmožrouty a lenochy, kteří se nejsou schopni ani sami nakrmit a tak se musí dělnice starat i o ně.
     Nicméně jejich úloha ve včelstvu právě kvůli oplodnění matky je nesmírně důležitá a významná. Starají se tím totiž spolu s 4. TRUBCImatkou o zachování druhu. Je třeba také říct, že už jen sám tento jediný úkol není vůbec snadný, protože oplodnění mladé matky probíhá ve vzduchu za letu. Trubec se při tomto aktu musí navíc prosadit mezi stovkami dalších trubců, kteří usilují o to jedno samé. Proto je po celý svůj krátký život ve velmi dobré kondici.
     A jak si tuto svoji výbornou kondici udržuje? No právě tím, že se nechá dělnicemi krmit a pečovat o sebe. V případě, že se některému podaří s mladou matkou za snubního proletu spářit, ihned ještě za letu umírá a tím jeho životní úloha skončila. Ostatní, kterým se nedostane takového "štěstí", dělnice na konci léta přestávají krmit a nakonec je vyhladovělé vystrkají z úlu ven. Ve včelstvu už by jen ujídali zásoby potřebné pro přežití zimního období a nejsou již tedy k ničemu potřeba. Umírají tak v přírodě prakticky hlady.