Vedení včelařských záznamů

Vedení včelařských záznamů     Dobře vedené úlové záznamy jsou nejlepším pomocníkem každého zodpovědného včelaře. Často již u třetího úlu sami nevíme, co vlastně bylo u předchozích. Díky zápisům tak můžeme zpětně hodnotit, jak se které včelstvo během roku vyvíjelo v závislosti na počasí. Porovnávat jednotlivá včelstva mezi sebou i jednotlivá stanoviště. A pokud vedeme naše včelařské zápisky několik let můžeme srovnávat chování jednotlivých včelstev či stanovišť v námi sledovaném období v různých letech. Hodnotíme takto i nadprůměrná včelstva a hledáme vhodný plemenný materiál k dalšímu rozmnožování. 

     Na základě těchto statistik se můžeme vyvarovat periodicky se opakujících chyb, které děláme a najít si svoji metodiku, protože ani ta nejlepší včelařská příručka nemůže dát jednoznačný návod, kdy včely rozšířit, kdy nakrmit, kdy očekávat první prolety a kdy čekat invazi roztočů. Pokud si nevedeme včelařské zápisky, budeme o tyto informace ochuzeni a následně odsouzeni k tomu, abychom stále dokola opakovali ty samé chyby. A to je určitě škoda.

Vedení včelařských záznamů     Způsobů a forem je mnoho. Od klasického sešitu, přes různé poznámkové kartičky, propracované úlové záznamy (některé vzorové najdete v příloze článku), až po speciální nabídky některých prodejců se včelařskými potřebami. Lze také využít moderní techniku - diktafony, počítače a tablety, které nám umožňují jednoduše záznamy zálohovat a rychle vyhodnocovat. Existuje několik speciálních softwarů volně dostupných na internetu (např. Beetight.com).Vedení včelařských záznamů Záleží na každém včelaři pro jaký způsob vedení záznamů se rozhodne a bude mu vyhovovat. Důležité je jejich přesné a podrobné vedení po celou dobu včelaření.