POZOR!!! Zásoby nadoraz!

Prosklený ukázkový úl     Doporučujeme všem včelařům zkontrolovat neprodleně stav zásob ve včelstvech. Toto podmínil nástup studeného počasí až v pozdním období letošního jara a předchozí proměnlivý průběh zimy, kdy včelstva spotřebovala už téměř veškeré svoje zásoby.

     Zimní zásoby musí včelám vydržet (vystačit) až do začátku květu ovocných stromů. Pro následující zhruba 4 týdny podle vývoje nabídky včelí pastvy z kvetoucích stromů je třeba ještě počítat s potřebou kolem 4 – 5 kg krmení.

     Doplnění zásob je možné udělat buď doplněním zásobních plástů, nebo dávkou krmení. Doporučujeme dát tekuté krmení do kapsového krmítka do blízkosti sezení včel. Rovněž vhodná metoda je použití sklenice s otvory ve víčku. Sklenici naplníme tekutým cukerným roztokem popř. invertem a položíme ji dnem vzhůru na strůpek s otvorem, který by měl být co nejblíže místu sezení včel. Sklenici pak zakryjeme prázdným nástavkem a nástavek zakryjeme víkem. Prostor v tomto prázdném nástavku navíc pomáhá zamezit větším tepelným ztrátám tím, že včelám vytvoří jakousi izolaci. Na přikrmení včel nedoporučujeme v jarním období použití těsta, neboť včely na zpracování těsta potřebují vodu a té nedokážou v chladném počasí donést dostatečné množství.

Alena a Pavel Machovi, Losiná u Plzně