Propolis

Propolis ...

Propolis ...     Propolis je lepkavá živice z právě vyrůstajících pupenů dřevin a květů, která je chrání před mrazem, infekcí nebo jiným poškozením. Včely tuto hmotu sbírají a metabolicky zpracovávají s voskem na propolis, kterým tmelí trhliny a otvory v prostoru úlu, upevňují rámky proti posouvání, regulují jím velikost česna, aby se bránily před chladem, slídivými včelami a jiným nežádoucí hmyzem a škůdci. Např. při vniknutí myši do úlu ji včely žihadly ubodají a poté obalí propolisem. Takto je tělo škůdce mumifikované a propolis svými antibakteriálními vlastnostmi zabrání šíření nákazy, která běžně vzniká při tlení těla živočicha. Včelí společenství vyprodukuje za rok průměrně jen asi 3 dkg propolisu. Z toho vyplývá jeho vzácnost.

     Používání propolisu má historii starou více než 5 tis. let. Je léčivou látkou používanou už v dobách egyptských faraonů. Asyřané jej používali na léčení ran a nádorů a Řekové na léčení abscesu (hnisavého zánětu).

     Propolis je nejúčinnější přírodní antibiotikum všech dob! A někteří vědci jej nazývají antibiotikem XXI. století!!!

     Je to přírodní harmonicky vyvážená látka, která se vyznačuje protivirovými, protibakteriálními, protiplísňovými a protiparazitálními účinky. Vyznačuje se také významnými antibiotickými  imunostimulačními účinky. V jeho složení dominují zejména vosky, éterické oleje, mastné kyseliny, organické kyseliny, flavonoidy a minerální látky. Bylo v něm zjištěno více než 180 sloučenin a mnohé jsou biologicky aktivní. Propolis má vysokou koncentraci flavonoidů nebo bioflavonoidů, které tvoří skupiny polyfenolických látek a řadí se mezi tzv.antioxidanty, látky chránící buňky našeho těla proti škodlivým volným radikálům. Flavonoidy jsou schopny se sami okysličovat volnými kyslíkovými radikály a následkem toho získávají chemickou stabilitu. Vědecké výzkumy ukazují, že konzumace flavonoidů je pro člověka mimořádně důležitá a pro dlouhodobé uchování zdraví prospěšná.

     Analýza prokázala, že propolis obsahuje průměrně:

14,5 %     mechanických příměsí
   11 %     pylu
  17 %     včelího vosku
    6 %     rostlinných vosků
10,5 %    tříslovin
41,5 %    pryskyřic (živicových a balzámových látek)

      Dále v něm byla zjištěna přítomnost éterických olejů, železa, mědi, vápníku, hořčíku, zinku, chromu, manganu, křemíku, stroncia a mnoha dalších prvků.

Jednoznačně prokázané jsou účinky:
Baktericidní a bakteriostatestické (dezinfekční)
Anestetické
Stimulační
Antitoxické
Antimykotické
Antivirové
Antiflogistické
Dermatologické
Tlumí účinek škodlivého záření na organismus
Zpomaluje růst rakovinných buněk


UŽITÍ PROPOLISU

SUROVÝ PROPOLIS
     Lze jej využít k odstranění bradavic na těle, k léčení kuřích ok, otlaků nebo k léčení hlubokých prasklin na patách. Ze surového propolisu uhněteme placičku, tu přiložíme na postižené místo, přelepíme rychloobvazem a necháme působit. Ideální je každý den propolis vyměňovat. Necháme působit tolik dnů, kolik je třeba (u bradavic minimálně 3týdny).

Propolisová tinktura   
Afty (2-3x denně)           potírat několikrát denně
Akné (2-3x denně)         drobné pupínky vysušovat
Angína (2-3x denně)      podávat 1 čajovou lžičku tinktury ve sklenici vlažné vody (čaje)
Paradentóza                  dásně potíráme několikrát denně 2-3 týdny
Popáleniny                     co nejdřív polít nebo pokapat asi 10% roztokem nebo obklad

POZOR!  
      Na propolis může vznikat přecitlivělost projevující se kožními alergickými reakcemi nebo zažívacími obtížemi. Alergii na propolis můžeme zjistit tak, že potřeme propolisem malou plochu na kůži (nejlépe na zápěstí). Pokud se na kůži objeví do 24 hodin začervenání, není vhodné propolis užívat.


PROPOLISOVÁ MAST
      
Propolisová mast je vhodná na hnisavé rány, hojení řezných ran (nikdy ji ale nedáváme na čerstvou ránu), dále je vhodná na různé kožní onemocnění (ekzémy, plísně).

Výroba propolisové masti
Přísady:
1.     jeden z těchto „tuků“ - lékařská vazelína, sádlo nebo bambucké máslo
2.     propolisová tinktura (1 pětina množství v poměru k množství tuku)

     Do vodní lázně vložíme nádobu, v níž pozvolna rozpustíme tuk, nakapeme tinkturu 
a při zhruba 50 - 60 °C jemně mícháme, dokud cítíme, že se ještě líh z tinktury neodpařil.
Po odpaření odstavíme, nalijeme do nádobky, kterou po vychladnutí uložíme do lednice.

Výroba tinktury
Přísady:
1.     alespoň 60% líh k vnitřnímu použití,
2.     najemno nakrájený propolis

      Promícháme, nalijeme do tmavé skleněné lahvičky a necháme louhovat při pokojové teplotě cca 20 dní. Občas protřepeme. Poté se přes plátno přecedí.


PROPOLISOVÉ MÁSLO
     Toto máslo pomáhá při léčení zápalu plic, podporuje vykašlávání, tlumí suchý kašel. Užívá se lžička 3x denně a je velmi vhodné i pro děti. Opět pozor na alergické reakce.

Výroba propolisového másla - (vhodné i pro děti)
Přísady:
1.     250g másla
2.     60g propolisu

       Máslo zvolna rozpustíme, do něj vložíme nakrájený propolis, mícháme, dokud se nerozpustí. Můžeme přecedit. Po mírném vychladnutí nalijeme do sklenice a uchováme v lednici.