Červen
Pranostiky na červen:
Medardova kápě, čtyřicet dnů kape
….a pokud dojde na naplnění této pranostiky, naši předci vypozorovali, že
„V červnu deštivo a chladno, způsobí neúrodný rok snadno.“
Tak doufejme, že nás Medard nepotrápí a počasí bude příjemné.
Co dělá včelař v červnu.
- V měsíci květnu skončilo první medobraní. I přes chladné a deštivé počasí v dubnu a rychlý jarní rozvoj přírody, na který mnohá včelstva nebyla připravena, výnosy medu byly docela dobré. Včelař se konečně může na chvíli zastavit a trochu se „vylízat“ z ran způsobených medováním a dát si konečně skleničku vína, medoviny, piva či něčeho tvrdšího. Přitom je dobré posedět s přáteli a občas také pronést trochu té „včelařské latiny“ pro dobrou náladu.
- V měsíci červnu končí školní rok. Máme před prázdninami poslední možnost provádět osvětu mezi mládeží. Co kdyby se to některému školákovi v hlavě přes prázdniny rozleželo a rozhodl se včelařit? Pokud ne, bude mít alespoň nějaké vzpomínky na včely, tím do budoucna i vztah a to nejen ke včelám, ale hlavně k přírodě….i to je role včelaře.
- V některých oblastech nastává kvetení akátů a lip, které přináší další významnou snůšku. S nadějí také očekáváme medovici na jehličnanech, která by nám měla zaručit tmavý med. Na to se spoléhají včelaři v podhůří a v oblastech, kde se tyto lesy vyskytují ve větší míře. S významným úbytkem smrkových porostů, však také ubylo medovicového medu.
- Dále přidáváme mezistěny do plodiště, abychom obnovili dílo.
- Někdy chytáme roje. Pozor na roje neznámého původu. Občas s dobrým úmyslem rozšířit si počet včelstev tvrdě narazíme na skutečnost, kdy si do včelnice přineseme nákazu, která může mít fatální následky, např. v podobě včelího moru, nebo hniloby plodu. Pro někoho tím včelaření definitivně končí. Roje neznámého původu je lepší zlikvidovat (někdy s těžkým srdcem).
- Vyměňujeme staré nevýkonné matky za novou generaci. Obzvláště se soustředíme při výběru matek na nerojivost a mírnost. Na trhu je celá řada nabídek na mladé matky, jenom si vybrat tu správnou.
- V hojné míře využíváme sílu slunečních paprsků na vytavení starých plástů a voští ve slunečním tavidle.
- Pokud nám to umožňuje dno úlu, monitorujeme spad roztočů
- Zajišťujeme si krmivo na krmení včelstev – cukr, invert. V dalším měsíci rozebereme názory na používání jednotlivých způsobů krmení.
- Zajišťujeme si léčivo na letní a podzimní léčení.
- Pokud se chystáme na dovolenou koncem června, nebo začátkem července, doporučujeme zkontrolovat stav zásob ve včelstvech před odjezdem. Paradoxně se stává, že v tomto období není v přírodě všude dostatek potravy pro včely, a tak včely strádají. Může se stát, že včelstva úplně vyhladoví. Tím si způsobíme komplikaci pro přípravu včelstev na zimu.
Včelařkám a včelařům s dětmi školou povinnými, přejeme pěkná vysvědčení, a kdyby to nebylo úplně podle našich představ, vzpomeňme si na svá školní léta, jestli náhodou neplatí pořekadlo, že…“jablko nepadne daleko od stromu.“ Rozhodně se nestresujte.
Těm, co se chystají na dovolenou přejeme příjemný odpočinek bez problémů. Hlavně načerpejte nové síly a optimismus.