Proč chci včelařit
Tisk článku

Proč chci začít včelařit

  Proč chci začít včelařit   Především v poslední době zažívá včelaření určitou renesanci. Mnoho i mladých lidí v něm hledá alternativu úniku z města, ze shonu, stresu. Včelaření je určitě zajímavá forma relaxace, ale určitě daleko složitější, časově i finančně náročnější než třeba jiné aktivity jako např. rybaření. Někteří začátečníci mají falešné představy o smyslu a účelu chovu včel a vidí v něm jen, v kontextu se zvyšující se cenou některých včelích produktů (hlavně medu), formu rychlého zbohatnutí. Bohužel není to tak jednoduché. Jako vše v zemědělské výrobě je i včelaření podmíněno mnoha faktory (počasí, zdravotní stav včel, snůškové poměry, konkurence, náklady, atd.) a především tím, že první „úrodu“ může začínající včelař sklízet až téměř po roce či dvou letech včelaření.

     Někteří začínající včelaři již na počátku zažívají velké zklamání, když jim včely jejich vlastními chybnými zásahy uhynou již koncem prvního roku nebo během nastávajícího jara. Je potřeba si uvědomit, že veškeré chyby, kterých se dopustíme, se projeví až na jaře a v průběhu sezóny následujícího roku a proto min. první 3 až 4 roky považujme spíše za dobu učení se, ve které včelař poznává zákonitosti přírody, zákonitosti života včel a jejich ošetřování. Hlubší znalosti a zkušenosti pak pomohou dalšímu rozšíření počtu včelstev již bez dalších větších ztrát.

     Ještě před nákupem vlastních včel, je dobré seznámit se s některým z ochotných včelařů ve svém okolí a požádat ho o pomoc a o radu, jak správně začít. Většina zkušených včelařů je ochotná a rádi se o své zkušenosti podělí. Nejlepší je však vlastní praktická zkušenost a tak souběžných postupný přechod na již svůj chov včel je ideální. Doporučuji alespoň jednu sezónu absolvovat u zkušeného včelaře, ke kterému budete pravidelně docházet, a on vás zasvětí do jednotlivých prací a zásahů, které na vás v průběhu roku čekají. Velmi vám určitě také pomůže, pokud v dalším roce na oplátku on občas přijde na návštěvu na vaše stanoviště a přispěje dobrou radou.

     Doporučuji také kontaktovat Základní organizaci Českého svazu včelařů v místě svého bydliště a zúčastnit se několika přednášek, které jsou jimi organizovány převážně v období podzimu a zimy. Tedy v době, kdy u včel není tolik práce a všichni včelaři si o to více v tomto období o včelách aspoň povídají, když už k nim nemohou.

Převzato od přátel ze ZO ČSV Nejdek a upraveno. Děkujeme :o).

 

Tisk článku