Mateří kašička
Jedná se o základní včelí produkt, zároveň je nejcennějším a nejvzácnějším včelím produktem.
Mateří kašičku znali a využívali již Egypťané a Římané. Používali ji na léčení, ale také na kosmetické účely. Je prokázáno, že svým složením napomáhá přirozené lidské obranyschopnosti organismu, zvyšuje komplexní výkonnost, působí blahodárně na nervový a hormonální systém, zpomaluje stárnutí.
Vzhledem k tomu, že mateří kašička vzniká z květinového pylu, medu a výměšku slinných žláz včelích dělnic, osoby alergické na květinový pyl musí být s jejím používáním opatrní. Dojde-li k alergické reakci, je třeba užívání mateří kašičky ihned přerušit.
Dále odborná literatura upozorňuje na skutečnost, že MK podporuje růst buněk, a to i nádorových.
Proto se např. při onkologických onemocnění mateří kašička nesmí podávat. Co se týče podávání mateří kašičky dětem, je dlouhodobé užívání také nevhodné, vzhledem k nežádoucímu vlivu na urychlení pohlavního dospívání.
Velmi zajímavé je, že „v mateří kašičce nebyly zjištěny mikroorganismy – tento produkt má tedy schopnost vlastní sterilizace“.
Jak vypadá a co mateří kašička obsahuje?
Mateří kašička je smetanově žlutá. Zajímavostí je, že se jedná zřejmě o jediný přírodní zdroj čistého cholinacetátu – významného neuropřenašeče.
Obsahové látky
- obsahuje mnoho druhů vitamínů skupiny B a to ve vysokých koncentracích
- vitamín C, A, D i E jsou prokazatelně obsaženy v mateří kašičce ve stopovém množství
- minerály (draslík, vápník, sodík, zinek, kobalt, měď i železo)
- aminokyseliny – látky potlačujících rozmnožování bakterií a virů
- enzymy, mastné kyseliny podporující buněčnou regeneraci
- součásti včelího jedu apisin, royalisin, fenoly, heterocyklické sloučeniny biopterin, neopterin, bílkoviny, sacharidy
- nukleové báze (adenosin, uridin, guanosin, cytidin)
- molekuly, které jsou energetickými substráty – ATP, AMP, ADM
- neurotransmitery (acetylcholin, organické kyseliny)
Složení mateří kašičky odpovídá tomu, co nejlepšího je v okolí k dostání. Právě v pylu květů se totiž nacházejí nejcennější látky ze samotné rostliny, ale také to nejlepší z místní půdy. Rozdíl mezi poměry jednotlivých složek mateří kašičky tedy dělá především oblast, kde včely pyl sbírají a jaké rostliny mají k dispozici. I proto se například poměr procent bílkovin rozchází o celý dvojnásobek – jednou to může být pouhých 10 %, zatímco v úrodnějším kraji 20 %.
Mateří kašička je zkrátka takovým zdravým koktejlem nadupaným celou řadou prospěšných a nesmírně užitečných látek.
Kde se bere mateří kašička?
Jedná se o výměšek hltanových žláz mladých včel, kterým je krmen mateří plod (včelí královna) po celou dobu svého vývoje a královna po dobu, kdy klade vajíčka.
Díky této plnohodnotné a koncentrované potravě je včelí královna schopna enormních výkonů, které nemají v živočišné říši konkurenci.
Čím mateří kašička člověku prospívá?
Mnozí lidé mateří kašičku užívají jako doplněk stravy pro její všeobecné zdravotní benefity. Zpomaluje příznaky stárnutí celého organismu
Jako zdaleka nejcennější a nejvzácnější včelí produkt ovlivňuje zejména: zvyšují komplexní výkonnost člověka, působí proti vzniku civilizačních chorob, působí blahodárně na nervový a hormonální systém člověka, zpomaluje procesy stárnutí a působí pozitivně na prodlužování a kvalitu života, má výraznou antibiotickou schopnost atd.
- Podpora imunitního systému – mateří kašička je známá svými imunitními vlastnostmi, a proto pomáhá posilovat obranyschopnost organismu, snižuje nervové napětí a fyzickou únavu
- Energetický boost – mateří kašička se využívá pro svou schopnost zvýšit energii a vitalitu. Pomáhá ke zvýšení sexuální aktivity, u frigidity žen.
- Redukce cholesterolu v krvi – mateří kašička snižuje riziko srdečního infarktu, u arteriosklerózy vyrovnává krevní tlak, zlepšuje krvetvorbu. Léčí stavy po srdečním infarktu a mozkové mrtvici
- Péče o pokožku – v některých kosmetických výrobcích se mateří kašička používá pro své hydratační a regenerační účinky na pokožku, zmírňuje tvorbu vrásek.
- Podpora zdraví mozku – mateří kašička obsahuje látky, které mají pozitivní vliv na kognitivní funkce a paměť. Má příznivý vliv na psychiku, nervový systém, spánek.
- Vitamín B1, který reguluje hospodaření s cukry a chrání centrální nervový systém.
- Vitamín B2, jehož nedostatek způsobuje poruchy růstu, poškození pokožky, sliznic a způsobuje stavy únavy.
- Vitamín B3, který pomáhá udržovat zdravý centrální nervový systém, pomáhá tělu využívat sacharidy, tuky i bílkoviny a zlepšuje stav při chronickém únavovém syndromu, migrénách, zažívacích potížích a některých alergiích.
- Vitamín B6, jehož nedostatek způsobuje vypadávání vlasů, vznik ekzémů a poškození nervů.
- Vitamín B7, který působí proti zánětům pokožky a víček.
- Vitamín C, který působí preventivně proti krvácení dásní.
- Vitamín B9, který je nezbytný pro všechny procesy buněčného dělení a růstu.
- Vitamín E, který stimuluje pohlavní činnost, chrání před potratem a působí proti sterilitě.
- Vitamín B12, který udržuje zdravé nervové buňky a červené krvinky a správné fungování centrálního nervového systému.
- Vitamín D, který podporuje správné vstřebávání vápníku a udržuje správnou hladinu vápníku a fosforu v krvi.
(zdroj Ing. Štefan Demeter, CSc.: Apiterapie: Léčení včelími produkty)
Jak se mateří kašička užívá?
Než se dostaneme k popisu užívání mateří kašičky, je důležité upozornit, že jde o poměrně silně bioaktivní látku. Nejběžnější způsob konzumace je přidáním do medu pro přímou spotřebu nebo přímo v přirozeném stavu.
V přirozeném stavu se zpravidla užívá 0,5–1 g nalačno denně přímo pod jazyk. Necháme pod jazykem rozplynout, asi po 3 min. spolkneme.
Po užití je vhodné 30 min. nejíst. Takto denně 20 dní užíváme, pak následuje 30 dní pauza a opět se může mateří kašička užívat.
U dětí se množství snižuje na polovinu.
Jak se mateří kašička skladuje?
Dlouhodobě skladujte v chladničce, do 8˚C. Uskladňuje se v čisté formě, lyofilizovaná nebo smíchaná s medem. Čerstvá mateří kašička se skladuje v chladném a tmavém prostředí ledničky, teplota by neměla klesnout pod bod mrazu, za těchto podmínek vydrží maximálně půl roku. Při styku s kovem se mateří kašička znehodnocuje, doporučujeme při konzumaci používat lžičku ze dřeva nebo umělé hmoty.
Uchovaná v medu nebo v lyofilizované formě pak vydrží 1 rok. Trvanlivost mateří kašičky lze prodloužit zamrazením při ideálních teplotách -15 až -20 stupňů, v mrazáku pak vydrží 2 roky. Po rozmrazení ji už znovu nezmrazujte. Čistou mateří kašičku i mateří kašičku v medu však vždy doporučujeme spotřebovat co nejdříve.