Semináře, školení
Tisk článku

Okresní včelařský den - bažantnice Komárov u Nechanic

Členská schůze s přednáškou neděle 19. ledna 2019

Pozvánka na okresní včelařský den

Srdečně vás zveme na okresní včelařský den který se koná v neděli 16. června 2019 od 09:00 hod. 
v bažantnici Komárov u Nechanic.

 

Včelařský den je určen především odborné včelařské veřejnosti.

 

 

              Program   -  přednáška Jiřího Slámy  na téma Ošetřování včelstev
                      -  možnost zakoupení včelařských potřeb a matek

                             

Občerstvení zajištěno.    

                                                               

   

 

Tisk článku

Kurzy pro včelaře v roce 2017

Kurzy pro včelaře v roce 2017     I v letošním roce 2017 jsou naší OO ČSV Hradec Králové organizovány kurzy pro začínající včelaře. Konkrétní harmonogram a náplň kurzů naleznete v příloze tohoto článku.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
pozva-nka-na-kurz-pro-zac-i-naji-ci-vc-elar-e-2017.pdf 110.5 Kb

Beseda v Pivovaru Lindr Mžany "Včela a my"

Beseda v Pivovaru Lindr Mžany "Včela a my"     Dnešní beseda v Pivovaru Lindr Mžany na téma "Včela a my" se velmi vydařila. Beseda trvala přes tři hodiny a kromě zajímavých přednášek bylo k vidění nemálo zajímavých rekvizit včetně živých včel v proskleném úlu a živých včel v podobě sebraného roje uzavřených ve skleněném zvonu. Několik fotek z vydařeného večera můžete shlédnout ZDE.


Tisk článku

Pozvánka na kurzy pro začínající včelaře okresu Hradec Králové

Pozvánka na kurzy pro začínající včelaře okresu Hradec Králové     Zde i v příloze článku naleznete pozvánku na kurzy pro začínající včelaře okresu Hradec Králové s termíny a programy jednotlivých kurzů. Účastníky kurzů by měli být především začínající včelaři s praxí max. 3 roky vzhledem k omezené kapacitě možných účastníků jednotlivých kurzů. Další podrobnosti se dozvíte přímo v pozvánce. 

 

 

Pozvánka na kurzy pro začínající včelaře okresu Hradec Králové

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
pozvanka-na-kurzy-pro-zacinajici-vcelare.pdf 80.9 Kb
Tisk článku

Tisk článku

Přednášky v SOU-VVC Nasavrky

Přednášky v SOU-VVC Nasavrky     V pátek 5. února proběhl další z každoměsíčních pátečních bloků přednášek organizovaných SOU-VVC Nasavrky. Této akce se za náš spolek zúčastnili př. Dubský a př. Bauer.
      Tentokrát přednášeli Ing. Antonín Přidal, PhD. a Miroslav Zelený. Ing. Přidal, PhD. podrobně rozebral téma včelích produktů. ProblematikuPřednášky v SOU-VVC Nasavrky včelího pylu, medu, včelího vosku, mateří kašičky a propolisu. Navíc zmínil (pro zajímavost) do budoucna šestý z produktů poskytovaných včelou, a to - „včelí plod“. V podstatě tím překvapil všechny přítomné. „Včelí plod“ bude zřejmě pomalu vhodné také zahrnovat mezi včelí produkty, protože využívání hmyzu různého stádia vývoje v gastronomii je na vzestupu. Na tento druh produktu výživy nejsme ještě v našich končinách tak úplně zvyklý a včelařům to jistě nepůjde příliš „pod fousy“, ale ve své podstatě to tak je. Více času bylo věnováno problematice včelího vosku, jeho získávání, využití, ale i rizik a znehodnocení vosku vlivem případných reziduí z léčiv, zemědělské činnosti apod. Více si o vosku můžete přečíst v článku Ing. Antonína Přidala, PhD., publikovaného v časopise Moderní včelař 05/2007 (viz. příloha).
Přednášky v SOU-VVC Nasavrky     Po výborné večeři jsme znovu usedli do přednáškového sálu a poslechli si přednášku př. Miroslava Zeleného. Zaměřením byla přímo do včelařské techniky obsluhování včelstev, tvorbě oddělků a vůbec celoroční činnosti včelaře při ošetřování včelstev. Původně měl blok přednášek končit ve 20:00 hod., ale ještě ve 21:15 hod. jsme pozorně naslouchali. Otázek v diskuzi bylo samozřejmě spousta a dostalo se i na různé zajímavosti a hlavně dobré náměty a nápady. Přednášky v SOU-VVC Nasavrky

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vceli-vosk-slozeni-a-vyuziti.pdf 82.1 Kb
Tisk článku

Tisk článku

Podzimní seminář nástavkového včelaření 21.11.2015 Zbýšov u Rosic (Brno)

    Seminář PSNV ve Zbýšově Seminář PSNV ve Zbýšově Seminář PSNV ve Zbýšově Seminář PSNV ve Zbýšově Seminář PSNV ve Zbýšově 

     Předposlední víkend v listopadu vyrazili 2 naši členové na podzimní seminář nástavkového včelaření, který organizovala Pracovní společnost nástavkových včelařů (PSNV). Hlavní část proběhla v sobotu dne 21.11.2015 ve Zbýšově u Rosic, nedaleko Brna. Od rána začínali přijíždět a přicházet včelaři z blízkého i vzdáleného okolí. Několik včelařů přijelo také ze Slovenska. První dopolední přednášku měl ing. Květoslav Čermák, který přítomné seznámil se zkušenostmi s chovem včel v malých buňkách. Běžná velikost včelí buňky je 5,4 mm, ale určité výhody přináší buňka menší 5,1 až 4,9 mm. Mezi hlavní výhody patří především:
- chov silnějších a déle žijících včel
- kompaktnější plodové těleso
- kratší vývoj plodu
- zvýšená odolnost proti nemocem
- chov mírnějších a klidnějších včel
- možný směr k chovu varroatolerantnějších včel
Bohužel jsou zde i problémy, kdy včely nejsou vždy ochotny přijmout menší buňky a chovat v ní plod a další generace včel.

     V druhé přednášce se Tomáš Heler věnoval včele tmavé. Více se zájemci mohou dočíst na www.vcelatmava.cz. Následovala přednáška doc. Antonína Přidala zaměřená na některé nové poznatky o kleštíkovi – Varroa destruktor. Věnoval se také podrobně virům, které tento roztoč přenáší a jaké zdravotní komplikace včelám způsobuje.

     Po vydatném a velmi dobrém obědě navázal MVDr. Zdeněk Klíma s přednáškou o hodnocení medu a akci Honey show 2015 v Londýně. Zajímavé je, že celou akci zde včelaři berou velmi vážně a již vstupní podmínky jsou velmi přísné. Kromě medu se soutěží i v dalších oblastech – zpracování vosku, grafické úpravě etiket, cukrářské výrobky s medem apod. Zajímavostí je i cena medu, která se běžně pohybuje přes 1.000,- Kč/ kg. Na toto téma navázal p. Karel Jiruš s přednáškou právě k tvorbě ceny medu a některým zajímavým poznatkům a postřehům z marketingu.                

     Otázce způsobu obrany včel, jejich strachu, chováním ve včelím společenství se věnovala Štěpánka Dlouhá. Problematiku tzv. Norského zimování či přemetání včel na mezistěny jako způsobu ozdravení včelstev představil Mgr. Marian Solčanský. Jednou z výhod tohoto způsobu ošetření je významný dopad na nosematózu a varroázu, dále zajišťuje 100% obměnu díla, usnadňuje přechod na jinou rámkovou míru a zvyšuje úspěšnost při výměně matky. Jako každá věc má ale i tato metoda své zápory, mezi které patří především vysoká pracnost, pokles medného výnosu a zpočátku slábnutí včelstev. Její účinky jsou však v určitých případech velmi přínosné.

     Na závěr ještě Ing. Tomáš Ivanský představil svůj způsob elektronického sledování některých parametrů při chovu včel na vzdálenějších včelnicích pomocí internetu. V průběhu celé akce si bylo možné zakoupit různé výrobky od členů PSNV. Velmi zajímavý byl především pozorovací úl na rámky Langstroth (byl zakoupen pro potřeby našeho včelařského kroužku), model původního medometu Franze Hruschky a některé propagační materiály PSNV. Celá akce byla velmi pěkně zorganizována, o čemž svědčí také velká účast, kdy dle odhadu se jí zúčastnilo více jak 150 včelařů. Odjezd domů se posunul na pozdní odpoledne, ale vůbec to nevadilo, protože jsme byli plni dojmů, informací a příjemných zážitků ze setkání se zajímavými lidmi a krásně stráveného dne.

Převzato od přátel ze ZO ČSV Nejdek a upraveno. Děkujeme :o).

Tisk článku