Říjen
Pranostiky na říjen
Studený říjen – zelený leden.
Teplý říjen – studený únor.
Pokud by to tak platilo, tak my včelaři zelený leden a tudíž studený říjen určitě nepreferujeme.
Co dělá včelař v říjnu
- Provede poslední větší kontroly včelstev, za účelem kontroly úhynů vlivem virů, roztoče varoa, CCD (colony sollapse disorder) – zmizení včel z úlu ale zásoby v úlu zůstanou, nezvaných včelích zlodějek. Takové úly je třeba kompletně vyčistit, uzavřít a dílo zpracovat, případně spálit. Pokud úl napadnou zlodějky a je včelstvo zdevastované, už nepomůže žádné dokrmení, protože slabé včely už nejsou schopny připravit včelstvo na zimu. Nedoporučuje se ani takové zdevastované včelstvíčko spojovat, protože vlivem zeslabení je náchylnější k nemocem a jejich přenosu do zdravých včelstev.
- Vkládá podložky na dna úlů.
- Pokud má všechna včelstva zkontrolovaná a vloženy podložky, připraví se na léčení varidolem. Léčení by mělo proběhnout v našich podmínkách ve druhé půli října, případně koncem října, kdy venkovní teploty jsou nižší a matky ustávají v kladení. Venkovní teplota v době prvního léčení by neměla být nižší než 10°C. Před aplikací ucpeme česna a všechny otvory do úlů. Po aplikaci by úl měl zůstat uzavřený 30-60 minut. Následně česna a otvory uvolní. Druhý den kontroluje spady. Další léčení by mělo proběhnout za 12-13 dnů po prvním léčení. Ne dříve, ne později. To je z důvodu vývoje plodu a cizopasení roztoče na larvách v buňkách. Chceme, abychom přeléčili co nejvíce vylíhlých včel. Pokud provádí třetí léčení, ať již pokapem knotů, nebo fumigací provádíme toto léčení cca v polovině prosince.
- Po každém léčení podložky vyčistí, aby měl kontrolu pro další aplikaci.
- Provádí úklidy včelnic, kočovných úlů, nátěrů a činností, na které nebylo během sezony dostatek času.
- Taví souše do voskových koláčů. Ty pak vyměňuje za mezistěny (je lepší se předzásobit mezistěnami už na podzim, nebo v zimě a ne až na poslední chvíli na jaře, kdy může být s termínem výměny problém), případně si část vosku ponecháme na výrobu vánočních ozdob a svíček. V příštím vstupu popíšeme, jak vyrábět ozdoby a svíčky ze včelího vosku.
- Také je konečně čas na nějaké to sebevzdělávání, případně navštívit nějakou včelařskou akci, které se koncem roku objevují na řadě míst naší republiky.
Přejeme vám příjemné podzimní dny, silná a zdravá včelstva