Září

Září

Pranostiky na září

         V půli září úly zavři a zahoď klíč od včelína.

Již staří včelaři věděli, že včelařův rok se v září nenávratně blíží ke konci. A aby si nekomplikovali stav svých včelstev přišli na toto „moudro“.

         Ozve-li se v září hrom, bude v zimě zavát každý strom.

No uvidíme. Trochu pořádné zimy by neuškodilo.

 Září

Co dělá včelař v září

  1. Provede poslední dokrmení včelstev a oddělků.
  2. S úspěchem se dají ještě měnit matky
  3. Konečně je čas na úklid ve včelnici, včelíně, kočovném vozu. Doporučuje se kontrola střech a obnova nátěrů.
  4. Zpracovává vosk z rámků, 1x týdně síří uskladněné plásty, aby ho se zpracováním nepředběhl zavíječ voskový. Obzvláště při vysokých denních teplotách.
  5. Pokud již nezúžil česna, je ten správný čas.
  6. Vkládá podložky do úlů.
  7. Provádí první ošetření proti roztoči varroa (ostatně to už začalo v srpnu po posledním točení). Vhodné léčivo včelař získal prostřednictvím základní organizace, kde mají stanovený plán léčení, případně se poradí s veterinářem.
  8. Včelařův rok je prakticky u konce. V následujících měsících říjen, listopad, prosinec nám zbývá provést ošetření varidolem v období, kdy je v úlech minimum plodu. To bývá dle počasí v říjnu, nebo v listopadu. Po prvním ošetření kontrolujeme podložky, abychom zjistili účinnost letního léčení a aktuální míru napadení. Teplota při ošetření by neměla klesnout pod 10°C. Aby bylo dosaženo co největší účinnosti, další ošetření je třeba provést za 12-13 dnů po prvním ošetření. Opět je třeba druhý den zkontrolovat a očistit podložky. Ideálně by mělo dojít ještě k třetímu ošetření v průběhu prosince, a to buď knoty, nebo aerosolem. Po tomto ošetření vyčistíme podložky a v úlu zůstanou víc jak měsíc, kdy v tomto průběhu dojte ke spadu měli, kterou odevzdáváme na vyšetření na včelí mor a roztoče varroa.
  9. A nezapomeňte zajistit úly a včelíny proti nezvaným hostům, ať již hlodavcům, ptákům, nebo nenechavým lidem. Občasní kontrola není nikdy na škodu.
  10. A nakonec pro zpestření. S využitím vlastních a veřejně publikovaných foto vám ukážeme plemena včel, která se nacházejí na našem území a která můžete doma ve svých úlech mít a možná to ani nevíte.

Jednotlivá plemena mají své charakteristiky a specifika, které vám přiblížíme díky dostupné literatuře někdy příště.

Září Buckfastská včela

 

 

 

 

 

ZáříVčela Kraňská

 

 

 

 

 

Září Včela Kavkazská

 

 

 

 

 

ZáříVčela medonosná Vlašská

 

 

 

 

 

 

 

ZáříVčela tmavá původní

 

 

 

 

 

 

ZáříVčela kmene Vigor