Volba typu úlu a s tím spojená rámková míra
Volba typu úlu je jednou ze základních otázek, kterou se na počátku včelaření, ale i v celém průběhu, každý včelař zabývá. Jakou zvolit rámkovou míru? Z jakého materiálu má být úl vyroben? Raději uteplený či neuteplený? A mnoho dalšího. Jedno staré včelařské pořekadlo praví „Úl medu nepotí“. To je ale pravda jen částečně. Dříve si včely samy vyhledávaly dutiny ve starých stromech, které jim nejlépe vyhovovaly. Dnes jim příbytek vnucuje včelař. Úl včela potřebuje, bez vhodného příbytku nemůže existovat. Stejně jako člověku i včelám příbytek poskytuje především ochranu před škůdci, před povětrnostními vlivy. Dává prostor k ukládání zásob a především slouží k rozmnožování a rozvoji. Jako takový musí splňovat určité podmínky a to převším co do velikosti a komfortu k životu. Tedy přiměřené teploty, vlhkosti, proudění vzduchu a celý prostor musí včelstvo dostatečně ovládat. Pokud by si včely samy mohly navrhnout nejvhodnější úl, který by jim ideálně vyhovoval, asi bychom se velmi divili.
Stejně jako i do jiných odvětví, tak i do včelaření zasáhl člověk a významně ho ovlivňuje. A to jak na základě dlouholetých zkušeností, tak i nových poznatků ze života včel, výzkumu a vývoje.
Výběr úlu tedy musí být určitý kompromis. Musí vyhovovat jak včelám, tak i včelaři. Z pohledu včelaře musí ideální úl respektovat biologické zákonitosti chovu včel, musí být vhodný pro chov silných a zdravých včelstev, jednoduchý ve způsobu ošetřování včelstev v průběhu roku (odběr včelích produktů, doplňování zásob, léčení, čištění, dezinfekce, atd.) a nelze zapomínat ani na ekonomiku. Tedy především cenu takového úlu.
Po zvážení výše uvedených zásad si konkrétní typ úlu musí nakonec vybrat a zvolit začínající včelař sám a tomu přizpůsobit svou technologii. Určitě by hlavním kritériem nemělo být, že některý typ a rámkovou míru používají všichni. Je pravdou, že nejlepší vozidlo v ČSSR v 80. letech byla LADA, i dnes si jí můžete koupit, také vás odveze z bodu A do bodu B, ale s jakými náklady, s jakým pohodlím, atd.? To co dělají všichni, často nemusí být to nejlepší, přestože to má také svoje výhody. Existují však nové, již i vědecky ověřené a vyzkoušené poznatky, materiály, možnosti, které je nutné při výběru vzít v potaz.
Jednoznačně lze říci, že vyhnout se nástavkovému způsobu včelaření by dnes zcela určitě byla obrovská chyba. Ke zvážení je potom, jaký nástavkový systém tedy zvolit. Variant je několik. Od klasického 39 x 24, přes např. Dadant systém, universální nástavkový systém Langstroth atd. Pro začátek zůstaňme u posledně jmenovaného. Langstroth. A proč zrovna tento?
- langstroth představuje standardizovaný systém
- umožňuje mnoho variant včelaření s ohledem na výšku rámku
- nízkonástavková varianta je velmi jednoduchá na obsluhu a přitom umožňuje využití mnoha metodik
- nástavky plné medu mají ještě snesitelnou hmotnost pro manipulaci
- tento systém vyrábí dostatek výrobců a snadno jej lze vyrábět i svépomocí
- při přechodu na jinou verzi se nízké nástavky dají využít jako medníky
- v ČR i ve světě je dostatek výrobců úlových potřeb pro tuto míru
Převzato od přátel ze ZO ČSV Nejdek a upraveno. Děkujeme :o).