Květen
Zamyšlení na květen.
Květen, měsíc také nazývaný máj přináší do přírody velké změny. Příroda nabírá na tempu, vše se zelená, kvete. Pro mnohé lidi nejkrásnější období v roce. Objevují se tu podle pranostik i tři zmrzlí Pankrác, Servác a Bonifác.
Pro včelaře je taková, i když už trochu zastaralá pranostika:
Roj, který se máji rojí, za plnou fůru sena stojí, ale o svatém Jáně ani za vodu v džbáně.“
Je tu ale i další pranostika, na kterou bychom neměli zapomínat:
„Žena nepolíbená v máji, uschne a je v háji.“
Co bude dělat včelař v letošním máji?
Zima ho v dubnu dostatečně potrápila, a tak konečně začíná včelařit.
- Přidává rámky a medníky do včelstev; do medníku může přidat i mezistěnu, kterou včely spolehlivě vystaví a zanesou medem.
- Připravuje se na medobraní. Zkontroluje stav medometu, scezovacích sítek, odvíčkovacích vidliček, případně zařízení na odvíčkování plástů (jedno takové na obrázku). Zkontroluje také, jestli má dostatečné množství nádob, do kterých bude vytáčet med a v nich med také uchovávat
Nastává 1.vytáčení medu.
Ve většině míst v naší republice má velký podíl na množství a složení prvního medu řepka olejná, k ní se pak přidávají ovocné stromy a květy z luk, jako např. pampeliška
Nezapomínáme na to, že med by měl mít cca 18% vody, případně méně. Medy s větším obsahem vody mají sklon ke kvašení.
Co se týká vytáčení medu, občas se objevuje i rčení, které trochu kazí pohled na včelaře muže:
„Každý včelař může mít jen tolik včelstev, kolik jich je jeho manželka schopna vymedovat.“
Nezapomínejte, že tento první med velice rychle cukernatí, cca do 14 dnů je kompletně zcukernatělý.
Proto je velice výhodné tento med pastovat: ještě tekutý med mícháme alespoň 2x denně po dobu cca 3 minuty. Míchání zamezí vznik velkých krystalů, které způsobují, že je velice tuhý. Mícháním vzniká velké množství malých krystalů, které se dokonale spolu nespojí a výsledkem je med, který se snadno roztírá – pastovaný.
Pastovaný med neztrácí nic ze svých vlastností. Med plníme do sklenic, kdy je ještě jeho tuhost taková, že se dá plnit. Ne však každý takový med upřednostňuje, protože tekutý med má spousta lidí ve větší oblibě.
Po vytáčení však nastává čas, kdy je vše třeba umýt a zpracovat. Voštiny rády mlsají děti. Pozor však na rovnátka. Vosk je schopen rovnátka zubů zalepit a můžete je kompletně vyměnit. Takže chvilková slast se v tomto případě nevyplatí. Voštiny můžeme naředit teplou vodou vzniklou sladinu přecedit a dát kvasit jako medovinu: na 1 kg medu se přidává cca 3 litry vody. V demižonu doporučujeme rozkvasit obyčejné droždí, které rozmícháme v cca 0,5 litru sladké vlahé vody. Tento roztok potom přidáme do demižonu a necháme kvasit přes kvasnou trubičku. Vyrobená medovina se musí cca 2x slít, aby se odstranil hořký sediment ze dna. Případně lze přidat bylinky. Takto si jednoduše připravíte pár litrů medoviny na Vánoce. Někdo také nechá voštiny vybrat včelám. Vosk, který nám zůstal z voštin je kvalitní a je třeba ho přetavit na voskové koláče.
Veškeré zařízení, které přišlo do styku s medem je třeba řádně omýt. Nejlepší pro to je teplá voda s jarem, která vše dobře umyje. Koše z medometů se myjí hůře. Používají se různé pomůcky, od tlakového mytí apod. Osvědčená metoda je použití záchodové štětky (samozřejmě nové), kterou spolehlivě vyčistíte pletivo košů, kam se rukou nedostanete.
Po vytočení medníky s plástvemi vrátíme zpět do včelstev a očekáváme další snůšku, pokud tedy v dané oblasti bude.
Chov matek
V minulém návodu „co dělá včelař v dubnu“ jsme popsali přípravu pro chov matek. Ze zkušeností vyplývá, že lepší kvalita matek je z jarního období, kdy v přírodě je dostatek potravy a nová generace včel i matek netrpí nijakými omezeními.
Nyní se pokusíme zjednodušenou formou popsat jak na to:
- na úvod je nutné uvést, že materiálem pro chov matek, nejsou jednodenní vajíčka, která vypadají jako tyčky, ani již zatočené larvičky, ze kterých sice můžete matky vychovat, ale jejich kvalita je pochybná. Nejvhodnější larvičky pro chov matek mají tvar rohlíku, který je zatočený porovnáním na hodinách od 12-té do 5.-6. hodiny
- nejjednodušším způsobem je vytvoření oddělku, kdy vybereme 2-3 plástve s mladými včelami a plodem, kde jsou výše uvedené larvičky. Takové oddělky odvezeme alespoň na týden od včelnice, aby se nám včely nevracely. Osiřelé včelstvo si postaví matečníky. Zde je dobré vyřezat nejdříve zavíčkované matečníky, protože je tam velká pravděpodobnost, že vznikly ze starších larviček. V oddělku ponecháme 2-3 matečníky stejného stáří, ze kterých se spolehlivě matka vylíhne a nejsilnější zůstane.
Pokud chceme přelarvovávat, popíšeme vám jednu z odzkoušených metod:
vyhledáme světlejší plástev s plodem. Rozpěrákem strhneme pár buněk, aby se nám obnažila lůžka s vajíčky a larvičkami. Za pomocí přelarvovací vidličky, baterky a zvětšovacích brýlí nabereme larvičku a vložíme ji do umělé misky. Larvičky se vkládají na kapičku vody, nebo lépe na kapičku mateří kašičky, rozmíchanou s vodou v poměru cca 1:5 dílů vody. Z jednoho takového matečníku můžeme připravit sérii o 20-30 matečnících. Při plnění musíme mít misky dnem vzhůru. Po naplnění lišty tuto opatrně otočíme a vložíme do úlu do nástavku nad mřížku.
Postup ve fotkách:
pomůcky (rozpěrák, voda, baterka, zvětšovací brýle)
|
přeralvovací vidlička
|
připravené lišty s miskami
|
voda, sirka a misky
|
do každé misky kapičku vody
|
s kapičkou vody a larvičkou
|
Lištu vkládáme mezi dvě plástve se starším a vybíhajícím plodem, které jsme do nástavku umístili cca 3 dny předem z plodiště. Někdy se stává, že ochota narazit matečníky je menší (lepší výsledky jsou s mateří kašičkou), ale většinou je alespoň 50% matečníků naražených. Může se stát, že včely narazí i 100% matečníků. S tím je trochu třeba kalkulovat v závislosti na plánovaném množství vychovávaných matek. Z matečníků, které nechceme dál zpracovávat odstraníme larvičky a vložíme je do igelitového pytlíku, který dáme do mrazničky. Tak můžeme uchovat mateří kašičku pro další chov matek, kde matečníky po vyjmutí z mrazničky necháme rozmrznout a následně ředíme vodou 1:5.
lišty s matečníky po přelarvování
|
3. den po přelarvování
|
Baterie matečníků před zaklíckováním
|
matečník před vložením do klícky
|
vložený matečník s medem na dně
|
zaklíckované matečníky 10.den
|
Ale zpět k matkám.
13. den jsou všechny matky vylíhnuté
|
vylíhlý matečník
|
Připravíme si hned smetenec. Matky by neměly zůstávat déle v klíckách, neboť jim hrozí uhynutí hladem a stresem.
Umístění oplodňáčků
Z včelstev, která jsme se rozhodli použít pro smetenec odebereme cca 2 plástve včel včetně mladušek. Smetáme takové celkové množství, abychom měli cca 2 větší naběračky na každý oddělek. Smetenec rosíme vodou a občas proklepeme, aby se vůně včel z jednotlivých úlů smíchala. Osiření smetence musí být 1-2 hodiny, během té doby smetenec alespoň 5x rosíme a proklepeme. Následně do připravených oplodňáčků (v popisovaném případě na 3 rámky 39x24 cm) vložíme alespoň jeden plást se zásobami, který jsme si uchovali od zimy, nebo přidáme do krmítka trochu medocukrového těsta, nebo cukerného roztoku. Při tvorbě smetenců v době, kdy není snůška je lepší medocukrové těsto, nebo invert, protože jinak hrozí vyloupení. Cukrový roztok totiž včelám voní a přitahuje zlodějky. V době přebytku nektaru v přírodě, což je právě květen, takové nebezpečí nehrozí. Takže do připraveného úlku vložíme 2-3 plástve s tím, že mezi dvěma necháme mezeru, do které nasypeme vodou orosené a trochu dezorientované včely (2x sběračka) a k nim naostro vhodíme čerstvě vylíhlou matku. Plástve lehce sesadíme, úlek zavřeme.
Úlek má pouze očko, které je do 2. dne zavřené. Druhý den navečer očko otevřeme. Očka jsou lepší než malá česínka. Pár včel odlétne, většina však zůstává. Výhodou je, že oddělky zůstávají v tomto bohatém období na nektar bez problémů na včelnici, nemusíme je nikam vozit. Nejbližší 4 dny necháme oddělky na pokoji.
Matka 3.den po osazení do oddělku
|
5-7. den matky vylétávají na oplodnění. 10. den by už se měly objevit první vajíčka. Nyní pouze kontrolujeme, aby oddělek měl stále dost zásob, případně doplníme a sledujeme, jak matka klade. V tomto období je dobré i také označit. Pro letošní rok je barva zelená. Po rozkladení můžeme matky zaklíckovat a přidávat do včelstev, nebo oddělek necháme rozrůst, časem dospěje až na 9 rámků. Tím si ověřujeme i kvalitu matky. Takový oddělek můžeme po ukončení krmení produkčních včelstev přidat přes novinový papír na včelstvo, kde chceme vyměnit matku. Původní včelstvo i oddělek se bez problémů spojí a ve včelstvu zůstane naživu téměř jistě letošní mladá matka. Ušetříme si tak hledání matek a jejich eventuální ztráty při výměnách. Tato metoda je téměř 100%, o úplnou ztrátu matek se nemusíme obávat. V nejhorším případě včely usoudí, že stará matka je ještě dostatečně silná a výkonná a matku z oddělku, která může být i trochu horší, zruší. V některých případech se i stává, že na jaře jsou ve včelstvu ještě obě matky, ale postupem času zůstane pouze ta výkonnější.
Najdete matku? 3.den po osazení do oddělku.
|
V konkrétním časovém přehledu, kdy náš předseda Ing. Josef Kučera úspěšně odchoval matky (a poskytl veškeré informace):
Máme spoustu inspirace a informací pro práci včelaře, přejeme proto mnoho úspěchů a můžete se těšit na další pokračování Včelařův rok 2024 – co dělá včelař v červnu.