Březen

Březen

Pranostika:
"Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl."
 
A tak nezapomeňme, že v tomto doposud teplém roce a rychlém předjarním rozvoji mohou přijít i chladné dny, kdy včelám třeba budou chybět zásoby.
 
Co bychom měli provést:
  1. Kontrola kladení matek - pokud včely nosí pyl, matka v úlu je. Pokud létají a pyl nenosí doporučujeme kontrolu.
  2. Česna můžeme rozšířit - zachovat výšku česen proti vniku myší.
  3. Kontrola síly včelstev a zásob. U silnějších včelstvech ve více nástavcích můžeme provést rotaci nástavků (vrchní za spodní), přitom vložit 2 stavební rámky vně po stranách plodových těles. Slabší včelstva zúžit, případně ubrat jeden nástavek (důvodem je lepší vyhřívání prostoru). Ve všech případech kontrola zásob. Pokud je v úlu málo zásob, přidat nejlépe medocukrové těsto. Při krmení cukerným roztokem můžeme u slabých včelstev dosáhnout opačného efektu, kdy se včelstvo zachladí a může dojít k projevům pokálení úlu. Včely prochlazený roztok přestanou brát. Při tomto způsobu přikrmování, je důležitá izolace strůpku. V tomto případě je lepší doplnit rámek se zásobami z jiného úlu, kde je zásob dost a zavíčkované zásoby porušit vidličkou.
  4. Pokud včely zeslábly na 3-4 obsazené plásty (rozměr 39x24 cm) je lepší včely spojit, pokud nejeví onemocnění. Při prokazatelném onemocnění - např. destrukce křídel, je lépe včely vysířit a nerozšiřovat nemoci. Z takových včel již nic nebude, pravděpodobně budou zdrojem problémů.
  5. Včelstva, která spadla - likvidovat spálením, voští vytavit. Úly vydezinfikovat. Tuto činnost neodkládat kvůli slídění včel a eventuálnímu přenosu nemocí.
  6. Pokud mají včelstva hodně zásob, lze část odebrat a uchovat na horší časy, nebo pro tvorbu oddělků.
  7. Pro rozkladení matek doporučujeme u 2-3 rámků zavíčkování částečně porušit vidličkou pro lepší přístup včel k zásobám. Pokud provedeme větší poškození zavíčkování může se stát, že med bude stékat po plástech na dno a včely, které s ním přijdou do styku, se v něm zalepí a uhynou. Obzvláště při poklesu teplot.
  8. U včelstev, kde se projevil vyšší spad roztočů provést přeléčení dle doporučení zdravotního referenta ZO.
  9. Pokud bude přetrvávat teplé počasí je možné postupně přidávat mezistěny v množství, které včely dokážou v krátké době postavit. Obvykle cca 2 ks najednou po týdnu. Mezistěna se v tomto období přikládá vždy vně plodového tělesa.
  10. Sledovat počasí. Zatím to vypadá, že příroda je letos cca o 1 měsíc v předstihu. Je možné, že koncem března se budou již provádět úkony, které se standardně provádí v dubnu. Ale jak praví pranostika, i v dubnu může přimrznout.