Návody
Tisk článku

Jarní nátěr včelího plodu

Jarní nátěr včelího ploduDávkování a způsob podání při nátěru plodu:

     Potřebné množství M 1 AER odměřujeme kapáním. Odstraníme zaslepení kapací trubičky a pro každou kapku lékovku obrátíme a držíme ve svislé poloze tak dlouho, až se na konci kapací trubičky vytvoří kapka a samovolně odkápne. Nikdy nezkracujeme kapací trubičku.

Příprava nátěrové emulze:
     Do čisté skleněné nádobky odměříme 50 ml (0,5 dl) pitné vody a vmícháme 5 kapek M 1 AER až se vytvoří stejnoměrný bílý zákal.

Nátěr:
     Emulzi nanášíme jemným, nejlépe plochým štětcem na povrch víček zavíčkovaného plodu plástu ve vodorovné poloze pomalými tahy, aby emulze víčky dobře prolnula (víčka se musí lesknout). Při nátěru plodu ošetříme maximálně 10 dm2 zavíčkovaného plodu. Tak zaručíme hygienickou nezávadnost zákroku. Pokud má včelstvo více plodu, musíme ho nad tuto hranici odstranit. Je tedy dobré sledováním včelstev co možná nejpřesněji vybrat ten okamžik, kdy je plodu tak akorát na provedení nátěru a není nutné se pro rozvoj včelstev tolik potřebného plodu v tomto jarním období zbavovat. Natíráme opatrně jen víčka plodových buněk, abychom nepotřísnili další plástovou plochu, rámky plástů ani části úlu. Na každé stanoviště by měl být z hygienických důvodů jiný štětec.
     Následně se provede fumigace přípravkem Varidol 125 mg/ml. Fumigace Varidolem 125 mg/ml je pojistkou při eventuální rezistenci roztočů na pyretroidy a pro případ, že plocha plodu je nedostatečná.
    Příbalové letáky k jednotlivým přípravkům M-1 AER a Varidol naleznete v příloze článku.

A ještě to nejdůležitější - nátěr plodu se musí uskutečnit nejpozději do 15.4., kdy se ještě nevyskytuje snůška.

 

 

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
m-1-aer-240mg-jarni-nater-plodu.pdf 84.3 Kb
pi-varidol-125-mg-ml482621401.pdf 219.9 Kb
Tisk článku

Tisk článku

Technologický postup ošetření včelstev proti roztoči Varroa Destructor aerosolem pomocí vyvíječe aerosolu VAT-1a

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
vat1a-navod2010.pdf 284.7 Kb
Tisk článku