AKTUALITY a zajímavosti

Plné léto

Přátelé včelaři,

Plné létomáme tu včelařské plné léto, kdy včely stále ještě nacházejí pastvu na polích i ve volné krajině.Plné léto

Stejně tak může přispět každá zahrada i zahrádka v pestrosti pylu.

Téměř po odkvětu je lípa srdčitá, třezalka, kvete svazenka, pohanka i levandule.

Nezapomeňte navštívit Včelařův rok - měsíc červenec, kde najdete mnoho činností pro toto období.

 

 

Přejeme vám příjemné letní dny, pro naše včelky ještě bohaté na pastvu.

 


Včelaření trochu jinak

Přátelé, předkládáme vám zajímavý dokument o chovu včel, který nám poskytl pan Vojtěch Kabrhel ze Sudic u Třebíče.

Jelikož se jedná o ojedinělý způsob chovu včel, požádali jsme pana Kabrhela o podrobnější popis.

Velmi děkujeme za poskytnuté informace a fotografie.

 

Včelaření trochu jinakTyp úlu Beehive kozahive jsem nejprve dostal jako dar k narozeninám, protože jsem toužil opět včelařit, ale trochu méně konvenčně než dřív. V podstatě jsem netušil, že na Slovensku je společnost, která tyto typy zajímavých úlů vyrábí. Myslím, že každého zaujme kulatý tvar a hubené nohy připomínající opravdu kozu. Po odklopení celé půlky úlu je soudek po celé jeho ploše vyznačen šestiúhelníky. Kulaté rámky na mezistěny mají na vrchní straně mezeru na zasunutí krátkého kousku mezistěny (5 cm, společnost dodává i vykrajovátko ale mě se moc neosvědčilo), aby včelky věděly, jak stavět. Tohle jsem na počátku trochu opomněl a včely stavěly svým přirozeným způsobem, tedy napříč. Byla to má začátečnická nezkušenost.

 

Včelaření trochu jinakVčelaření trochu jinak

Na začátku se začíná s osmi rámky, ty jsou dobrým včelstvem vystavěny do 10 dnů. Nejprve matka zaklade vždy střed a na každém rámku na vrchní části je půlkruh zásob. Pokud je matka dobře rozkladena, včely jsou schopny vyklidit všechny zásoby na boční rámky a plod mít mezi zásobami, po celé ploše rámku. Já jsem se letos dostal na 10 zcela zaplodovaných rámků, zbytek byl jen z části zaplodovaný.Včelaření trochu jinak

Na okrajích z každé strany v době nejvyšší snůšky jsou 2 až 3 rámky zanesené zásobami, které je možno odebrat při medobraní. Pro mě zatím nevýhodou je, že se rámky nedají dát do medometu, aniž by došlo k neporušení plástu. Med tedy odebírám tak, že vykrojím celý plást a vrátím zpět rámek. Med se dá tradičně vymačkat, nebo jak je poměrně dost žádáno vložit do sklenice a doplnit medem.

Samozřejmě, že nemůžeme očekávat tak velké snůšky jako u klasických úlů. Co ale bylo pro mě zajímavé, že včelstvo je schopno stavět mezistěny až do poloviny září. V době zimování mám včely na 9 rámcích, ale myslím že by mohlo být i méně. Je zde také pěkně vymyšleno zakrmení včelstva, kdy se vloží do poslední části za pevnou dřevěnou stěnu sladina, která se velmi lehce doplňuje a kupodivu to včely na podzim nijak neruší.

Mám Kozahive teprve 3 rok a mám 2 úly. Nestalo se mi, že by včely v zimních měsících nepřezimovaly, nebo by zeslábly.

 

Celé bych to uzavřel tím, že tento typ úlů je určen pro ty, kteří nechtějí závodit s velkými výnosy medu, ale kteří chtějí mít svou zahradu opylovanou a plnou včel, tedy včelím nadšencům.

 

Zde přikládám kontakt na výrobce úlů:

https://kozahive.com/collections

 

Výhody včelaření v úlu kozahive:

 • Přehlednost v úlu, matku na 100 % vždy najdu
 • Design v zahradě
 • Tradiční včelaření
 • Vyšší výtěžnost vosku

 

Včelaření trochu jinakVčelaření trochu jinakVčelaření trochu jinakVčelaření trochu jinakVčelaření trochu jinak

 

Nevýhody:

 • Nízká snůška medu, mně se podařilo cca 15kg na včelstvo
 • Stálá manipulace s rámky, jejich doplňování a přemísťování
 • Rojení včelstva. Zatím se mi nepodařilo zaměstnat včely tak, aby se nerojily i s tím, že vyřezávám trubčinu a nutím je stavět
 • Dosud jsem nepřišel na to, jak v klasických medometech vytočit med

 

Včelaření trochu jinakVčelaření trochu jinakVčelaření trochu jinak

 


Časné léto

Přátelé včelaři,

Časné léto

máme období hlavní snůšky a následné medobraní, při kterém kontrolujeme obsah vody v medu a zároveň se věnujeme chovu matek.

Rádi bychom vás upozornili na sekci Včelařův ROK 2024 na našich stránkách, aktuálně měsíc Květen.

Najdete zde veškeré činnosti pro toto období, ale hlavně je zde popsán a nafocen postup chovu matek.

Přejeme příjemné časné léto


Jaro

Jaro je v plném proudu, dá se říci, že začalo překotně a z hlediska klimatického je naprosto výjimečné.

Reagujme proto rychle na potřeby včel. Jarní prohlídky máme dokončené a je téměř na místě přidat silnému včelstvu i medník....více informací záložka Včelařův ROK 2024 - měsíc duben

Jak jsou naše včely pilné? ukazuje video   


Předjaří

Přátelé včelaři,

je před námi nová sezóna, teploty jsou už jarní a všichni se jistě těšíme na chvíle strávené v přírodě po boku našich včelstev.

Předjaří

 

Rádi bychom nabádali k tomu, abychom se nenechali zmást teplotami, které úplně neodpovídají měsíci únoru, ale ona se příroda, a hlavně naše včelky umějí přizpůsobit.

 

 

Je to také období řezu ovocných stromků a keřů, blíží se doba výsevu....mysleme proto na včely vysazením vhodných květin, keřů a stromů.Předjaří

Po lísce, která patří k prvním pro včelstva nejvýznamnějším zdrojem předjarního pylu, kvete i Olše lepkavá a můžeme potvrdit, že tomu tak je. Květ Lísky obecné a květ Olše lepkavé.

PředjaříPředjaří

 


Popis tavení vosku

Na konci sezóny včelař musí řešit, co s přebytečnými a starými plásty. Jak obnovit rámky, které ponechat apod. Vytavení vosku není dobré odkládat, neboť nám může znepříjemnit život zavíječ voskový, který je schopen skladované neošetřené rámky úplně zlikvidovat. Dalším důvodem, proč neodkládat následnou výměnu vosku na jaro je skutečnost, kdy se všichni včelaři „probudí“ a shání nové mezistěny na výměnu za vytavený vosk. Možnost je pochopitelně nechat si z vlastního vosku udělat mezistěny.

V průběhu roku řada včelařů zpracovává přebytečné včelí dílo ve slunečních tavidlech různých konstrukcí. K tomuto způsobu tavení vosku se můžeme vrátit někdy později, až bude situace aktuálnější.

Po skončení včelařské sezóny je třeba zpracovat větší množství vystavěných rámků.

Jednou z možností je použití nádoby, kde se vosk vytavuje pomocí páry. Samozřejmě pro velkovčelaře platí, že tato zařízení musí být větší a výkonnější. Pro drobné včelaře je však postačující zařízení, které není tak objemné, složité, lehce skladné a provozně jednoduché.

Jedno takové pro vytavování rámků rozměru 39x24 cm vám předkládáme v následujících fotografiích. Účelem byla skladnost, menší hmotnost vlivem rozdělení na díly a jednoduchá manipulace. Pro tavení vosku je nejvhodnější nerez, neboť vosk neobarvuje a neznehodnocuje. Celé zařízení je vyrobeno z nerezu jakosti AISI 304.

 

Postup tavení vosku

1) Podstavec, který se vyrovná do roviny

Popis tavení vosku

2) Na podstavec je umístěn hořák, který se dá běžně zakoupit Popis tavení voskunapř. pro pečení pizzy. Hořák má dva kruhy s otvory pro výstup plynu a regulaci plynu pro vstup do každého kruhu. Topné medium je propan butan, nebo propan, který má lepší výhřevnost.

 

 

 

 

3) Na podstavec se nasadí prázdná nerezová nádoba. V přední části je trubička pro doplňování vody a otvor pro odvod vosku. Do nádoby se nalije asi 4 cm měkké vody.

Popis tavení voskuPopis tavení vosku

4) Do nádoby se vloží mezidno, které je na cca 60 mm nožičkách, v přední část je výstup vosku z nádoby.

Popis tavení voskuPopis tavení vosku

5) Do mezidna se vloží klec, do které se vkládají rámky, nebo voští. Spodní dno je tvořeno děrovaným plechem s otvory 2 mm. Pro lepší manipulaci s košem je koš opatřen úchyty.

Popis tavení voskuPopis tavení vosku

6) Do koše se vkládají rámky, případně mezi rámky se nasype voští.

Popis tavení voskuPopis tavení vosku

7) Po zaplnění koše se přiklopí víko, které je po obvodu zatěsněno gumovou samolepící šňůrou, která se dá zakoupit např ve velkém obch. řetězci s nářadím a díly pro řemeslníky. Na výstupní hrdlo z nádoby se nasadí koleno – postačuje DN25. Průchod mezi kolenem a nádobou se utěsní motouzem, nebo hadrem. Zapálí se plynové hořáky.

Popis tavení voskuPopis tavení vosku

8) Pod výstupní koleno se umístí nádoba na jímání vosku. Vosk se vypouští přes cedník pro zachycení nečistot.Popis tavení vosku

 

 

 

 

9) Zhruba po 5–10 minutách (dle stáří taveného díla) se sundá víko. Vosk je vytaven, na rámcích a mezidnu zůstávají pouze košilky. Rámky se po vyjmutí dočišťují špachtlí. Rámky jsou parou vydezinfikované, staré a rozlámané rámky se rovnou vyhazují. Po vyjmutí všech rámků z koše se lopatkou vyjmou zbylé košilky ze dna a je možné vložit nové plásty k vytavení.

Popis tavení voskuPopis tavení voskuPopis tavení voskuPopis tavení vosku

10) Vosk, který odtéká do nádoby se druhý den z nádoby vyklopí, spodní část voskového koláče se očistí od usazených nečistot. V případě, že se rámky vytavují s přestávkami, koláč pak není jednolitý, zde doporučuji provést nové vytavení třeba i více takových koláčů najednou tak, že se narovnají na sebe do koše a opět se přetaví. V tomto případě tavení probíhá kontinuálně, rychle a výsledkem je jeden velký kompaktní koláč.

Popis tavení voskuPozn.: při tavení nesmíme zapomínat na kontrolu hladiny vody pod mezidnem a v průběhu tavení vodu doplňovat. U starého černého voští lze přidat do vody malou lžičku kyseliny šťavelové pro pročištění vosku a dosažení žlutější barvy. Malé množství kyseliny šťavelové ve vodě, která se přeměňuje na páru zároveň vosk i dezinfikuje. Malé množství kyseliny šťavelové rovněž přidáváme, pokud používáme pro tavení tvrdou vodu o více jak 20°N.

Pro zvýšení výtěžnosti je možné voštiny vybrané z koše ještě vložit do odstředivky a zbylý vosk odseparovat. Při praktickém měření však bylo zjištěno, že pro „malovčelaře“ je navýšení výtěžnosti s použitím odstředivky při tomto způsobu těžení vosku zanedbatelné, a tak se odstředivka nepoužívá.

Zbylý odpad – košilky a poničené rámky jsou dobré topivo.

připravil: Ing. Josef Kučera

 

 

 


Adventní čas našeho spolku

Předvánoční čas, tedy adventní čas je konečně chvíle, kdy se včelař může pochlubit svými výrobky a nabídnout je k ochutnání.

Stalo se tak i o víkendu 2. a 3. prosince 2023, kdy se např. v obci Bříza, při tradičním rozsvícení vánočního stromku, nabízela teplá medovina a ochutnávka medu pod záštitou našeho spolku.

Především ale proběhl Advent na Šrámkově statku a pokračoval v Sadové a Dohalicích. Náš spolek si tento zimní čas užil v příjemné atmosféře.

Fotografie a podrobné informace najdete na uvedeném odkaze.

https://hradecky.denik.cz/ctenar-reporter/advent-na-sramkove-statku-zavonel-i-makovymi-buchtickami-macenymi-v-sirobu.html


Zima z pohledu včely a včelaře?

Zima z pohledu včely a včelaře?Včely se na zimu připravují celý rok, kdy si do plástů ukládají zásoby. Zima je pro včely období vegetačního klidu. Zimují v chomáči a starají se hlavně o přežití matky. Udržují teplotu 18-20 °C a čím větší je zima, tím více jsou k sobě semknuté. Pochopitelně se mezi sebou střídají a zahřáté včely ze středu chomáče se přemisťují na povrch.

Hygienu včely zajišťují odkládáním výkalů do výkalového váčku a odtud jej, pokud jsou slunečné dny a teplota stoupne nad 10 °C vyprázdní. Nebezpečné mohou být déletrvající mrazy, kdy včely nemohou váček vyprázdnit, úl je pak ohrožen nemocemi.

Včelař musí zajistit hlavně klid pro úspěšné přezimování včelstev, také odebrat a vysušit měl pro následné vyšetření.

Má také čas na práci mimo včelnici, proto nepodceňujme přípravu, lze stloukat rámky, natavovat mezistěny, natírat nástavky apod.

Pokud ještě nemáte hotovo, je možné vytavit rámky – postup včetně fotografií pro vás připravujeme v dalším článku.

Přátelé včelaři přejeme vám klidný předvánoční čas, vánoční svátky v hřejivé atmosféře rodiny a do Nového roku 2024 pevné zdraví, a hlavně zdravá a silná včelstva                   ZO ČSV Dohalice


Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice

Vážení přátelé včelaři,

přinášíme rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice Ing. Josefem Kučerou, který je dlouholetým členem spolku a v jeho čele je od roku 2018, resp. po odstoupení p. Bauera od r.2017. První písemné zmínky o spolku jsou z roku 1931. Je úžasné, že spolek stále funguje, pravidelně se scházejí a jeho členové si předávají zkušenosti.

Nutno dodat, že díky zájmu pana Bauera a jeho přístupu se staly naše webové stránky často navštěvované pro svůj zajímavý obsah a objektivní informace.  Pokusíme se nadále stránky aktualizovat a připravit pro vás poučné i zajímavé články, informace a podněty pro naší společnou zálibu – včelaření.

Rozhovor je proložen fotografiemi klátů, které jsou dílem pana Kučery. Další podrobnosti se dočtete v rozhovoru. Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice

Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice Kdo Vás přivedl ke včelaření?

Byla to jakási souhra náhod. Moje babička měla bratra, který se přiženil do Maršova u Svobody nad Úpou. Jako malý sedmiletý kluk jsem k nim jezdil v rámci ozdravování se v Krkonoších na prázdniny. Na zahradě chovali v 6 ti úlech gerstungech včely v malém včelínku. Když jsem zjistil, že zezadu se do včel dá bezpečně nahlížet přes okénko a cítil jsem tu vůni včel, vosku a medu, dokázal   jsem se hodiny na ten zázrak dětskýma očima dívat. Horší bylo sledovat úly od česen. Včely byly příšerně agresivní, a tak jsem byl stále opuchlý, až měli strach, aby se mi něco nepřihodilo.

Jak dlouho včelaříte?

Dnes již téměř 57 let, včelaření se věnuji zhruba od svých 8 let.

Po prázdninách, kdy jsem nastoupil do 2. třídy ZŠ, jsem rodiče stále pronásledoval slovy „chci včely“. V rodině nikdo nevčelařil, spíše se včel všichni báli a stále mi to rozmlouvali. Ani se nedivím, když si to zpětně vezmu. Většina koníčků malé děti přestane bavit a co s tím pak, pokud k tomu nemá vztah někdo z rodiny? Maminka mi stále opakovala, že si nejprve musím o včelách něco přečíst a teprve potom včely pořídit. V dané chvíli ale tím jenom sledovala moje zlepšení ve čtení. A tak jsem se pustil do čtení a díky tomu jsem i trochu předběhl spolužáky. Po dlouhém přemlouvání mi rodiče pořídili ze zrušené včelnice v Mokrovousích 2 včelstva. Než je domů na kárce dovezli byli celí poštípaní.

Jaké byly Vaše začátky?Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice

Předcházelo tomu studování literatury typu z poválečného období „Moderní metody včelaření v sovětském sovchozu“ a pak novější – Včelařův rok, Zákonitosti života včel atd. Trochu mi ze začátku pomáhal jeden starý včelař, ale to byl snad pouze první měsíc, déle to nevydržel. Tak jsem denně otevíral včelstva a zjišťoval, jak vše funguje a jestli to v knížkách píšou správně. V deseti letech jsem měl pět včelstev, kterým jsem ani jeden den nedal pokoj a pořád něco prohlížel a přesouval rámky.

S jakými úly jste začal včelařit?

V té době byly v podstatě na trhu pouze úly moravský univerzál (úl s pevným plodištěm a obvykle jen jedním medníkem, přístupem zezadu i shora), pětiletka (9 rámků na studenou stavbu), budečák (zadem přístupný nedělitelný typ úlu) a čechoslovák (míra rámků 37x30). Úly s izolací pilin nebo vlnitého papíru. Všechno pro malého kluka hodně těžké úly. Až později jsem se dostal k tachovskému nástavkovému úlu na 9 rámků 39x24 a na nich včelařím dodnes, i když už v značně inovované podobě.

 

Rozhovor s předsedou ZO ČSV DohaliceKolik včelstev v současné době máte?

V současné době mám 23 produkčních včelstev a každý rok tak cca 2 záložní, které na jaře následujícího roku využiji k eventuální jarní výměně matek, nebo jako materiál pro novou tvorbu oddělků. Těch mimochodem rozchovávám 12 až 14 pro své potřeby z osvědčených včelstev. Matky v produkčních včelstvech nemám starší dvou let. Snažím se udržovat jednu linii ze Zubří, která však dnes již je hodně prokřížena s místními. V rámci využití trubců z mých včelstev, kteří se rodí v dubnu se snažím matky nechat líhnout již začátkem května, kdy ještě u okolních včelařů není ve včelstvech hodně trubců. Dříve jsem matky nakupoval a měnil v průběhu roku. Než jsem se naučil, jak správně vyměnit matky, abych měl minimální ztráty musel jsem zažít řadu zklamání z „osvědčených metod“, které byly v publikacích, nebo mi radili různí zkušení. Rád vzpomínám na pana Macháčka a jeho manželku z Rosnic, kteří mi vždy vyšli vstříc a kvalitní matky mi za dobrou cenu prodávali, případně přidali i nějakou tu radu, nebo odzkoušenou metodu. Pan Macháček byl „pan včelař“ i z hlediska používání nových metod a postupů ve včelaření. To už byly k dispozici včely kraňky a to byla také jiná liga, než původní „divošky“.

 

Jakou největší změnou prošlo vaše včelaření?Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice

Revoluci v mém včelaření způsobily nástavkové úly a matky kraňského původu. Jenom pro představu. Původní moje „agresívní“ včely sice medovaly až 3x do roka (byly však úplně jiné podmínky z hlediska včelařských kultur), ale celkový průměr byl tak do 15 kg medu/včelstvo za rok. V mém případě se včely zimovaly na míře 39x24 na cca 8 rámcích a krmilo se na zimu asi 6-8 kg roztoku. Včely se téměř jistě každý rok vyrojily. Dnešní včelaření je úplně jiné. Nabízí se celá řada typů úlů, rámkových mír a dalších vymožeností. Dnes, kdy stále včelařím na nástavkovém úlu tachovského typu na 9 rámků 39x24cm, zimuji včelstva na 3 nástavcích, krmím cca 30 litrů roztoku. Špičková včelstva mi dají i 80 kg medu za rok. Na včelnici je však celkový průměr nižší. Musel se však úplně změnit přístup k chovu, ošetřování, léčení.

Je třeba říct, že jsem zkoušel i jiné typy úlů i rámkových mír, ale nepozoroval jsem, že by se něco výrazně měnilo, či zlepšovalo, nebo jsem to prostě neuměl. Chce se to s daným typem úlů a rámkovou mírou naučit pracovat. Jediné, co je pro mě nyní rozhodující je hmotnost prázdného a plného nástavku, jeho rozměr a bytelnost. Ono totiž včelařit v čechoslováku nástavkovým způsobem vyžaduje mít na včelnici jeřáb, nebo alespoň kladkostroj, protože z vyšších výšek se s takovým nástavkem nedá vůbec manipulovat a pro starší včelaře je to i životní riziko. Navíc včelařit v malých nástavcích, kde jich narovnám třeba 8 na sebe je náročné i na povětrnostní vlivy atd.

Dohady ohledně typů úlů a rámkové míry jsou mezi včelaři časté, jaký je Váš názor?

Ano, otázka typů úlů a rozměru rámků se dá probírat donekonečna a často vůbec nedojdeme ke stejnému závěru. Pravdivý je názor, který mi kdysi řekl jeden starý včelař: „pokud máš dobré včely a je snůška, včely nanosí med i do necek a nemusíš řešit ani nástavky, ani rámkovou míru“ A to je pravda!

Rozhovor s předsedou ZO ČSV DohaliceRozhovor s předsedou ZO ČSV DohalicePane Kučero, naprosto úžasné jsou Vámi vyrobené KLÁTY

(pozn. lidový název pro špalkové úly s česny ve tvaru obličejů).

Popíšete nám jejich výrobu?

Vždycky jsem si přál mít doma nějaký ten klát. Zprvu takové obyčejné, jenom kmeny s otvorem a dutinou jaké jsem viděl v Babiččině údolí, nebo na zámku Kačina. Později jsem se dostal i k těm propracovanějším. Ze začátku jsem vše tvořil sám motorovou pilou, sekerou, dlátem. Dost výtvorů však skončilo v krbu. Pak však nastal zlomový okamžik. Výrobu jsem začal probírat se svým bratrancem, který i v pokročilejším věku bravurně manipuluje s motorovou pilou. Tím se pro mě vše dosti zjednodušilo. Vymyslel jsem si podobu, provedl náčrt klátu, sehnal kus kmenu. Pak přišel na řadu bratranec s pilou a provedl tu nejtěžší a pro mě i trochu nebezpečnější práci. Já jsem pak už řetězovou bruskou, či dlátem dolaďoval, nebo následně prováděl barevné úpravy a kombinace. V současné době mám doma 2 kláty a dalších 6 na různých místech u známých. Další kláty zatím neplánuji, protože manipulace s výchozím „špalkem“ a následné opracování je problematické z hlediska hmotnosti, hluku a spoustě pilin a na to momentálně nemám vhodné prostory.

Chováte v některých včely?

Ve většině by se včely daly chovat, ale musely by to být spíše oddělky, nebo včelstva z doby mého dětství, kdy včelstvo obsedalo jen pár rámků. Dnešní včelstva by byla hned vyrojená. Takže dnes mají už jenom funkci ozdobnou. Na druhou stranu to je i pěkná dekorace na zahradě.

Rozhovor s předsedou ZO ČSV DohaliceJak hodnotíte rok 2023 z pohledu včelaře?

Rok 2023 byl dle mého názoru rok s lepším průměrem. Počasí nám relativně přálo, medu bylo dost, tedy alespoň v našich podmínkách.

Co mě trápí je však převčelenost krajiny a s tím spojené neřesti. Nespolehlivost včelařů při léčení, sbírání zalétlých rojů (to se projevilo obzvláště po katastrofálních úhynech). Řada včelařů i včelařek včelaří „na googlu“. Otevřu-li si některé stránky, nebo příspěvky, občas se musím zasmát, jestli to může vůbec včelař napsat. Nebo si daný přispěvatel po čase úplně odporuje. Bohužel včelaři často tyto názory přejímají a tvrdošíjně je zavádějí do praxe. Začínající včelaři a včelařky moc nestudují literaturu před pořízením včelstva a pak včelaří metodou pokus/omyl. Bohužel takový způsob může ovlivnit celou jednoroční sezónu a výtěžek medu je nula. Počáteční nadšení ke včelaření potom rychle ochabuje. Navíc spousta nových včelařů zapomíná, že včely nedávají pouze med, pyl, propolis, ale mají také žihadla, která občas použijí.

Jaké opatření by bylo podle Vás účinné?

Je třeba selektovat názory z hlediska počtu včelstev, které včelaři obhospodařují. Hodně práce lze zefektivnit, zlehčit a pak si můžete včelaření více užívat. Nemůže ke včelaření přistupovat stejně člověk, který má 3 včelstva a který jich má 30. V tom je třeba si udělat jasno. Z toho pak pramení často zcestné názory. Navíc já říkám, že pokud chci včelařit, musím začínat se třemi včelstvy, aby se mi kompenzovaly problémy s neznalostí, nenadálými úhyny atd. V neposlední řadě vidím i nesmyslnost v cenách zařízení pro včelaře.Rozhovor s předsedou ZO ČSV Dohalice Ty ceny jednoznačně kazí dotace, které by se měly plošně zrušit a ceny by se konečně narovnaly. To platí obecně pro celou společnost. Obory, kam jdou dotace z EU, nebo státu se neúměrně rozvíjí, jakmile jim dotace skonči, přestává se v daném oboru investovat. V současných podmínkách potřebné investice do včelstev a včelařských zařízení jsou neúměrné. Navíc s dotacemi je spojen košatý administrativní arzenál. Někteří včelaři dokonce argumentují, že si vlastně mohou vše koupit sami (dnes v podstatě pouze léčiva) a k tomu nepotřebují žádnou včelařskou organizaci. A to je také jedna z velkých otázek pro současné včelaření.

Také ubývání medonosných rostlin je velké téma, i tady nás zajímá Váš názor?

Problém je v tom, že pokud by se na našem území přestala pěstovat řepka olejná, klesly by výnosy medu určitě o 50-70 %. Na polích by ji určitě nenahradila obdobná plodina. Lesy dříve hučely, když kvetly maliny. Dnes v lese v podstatě nic nekvete. To se hodně oproti mým začátkům změnilo. Rovněž tak louky v podstatě dnes také nekvetou. Sečou se brzy a část končí v bioplynových stanicích. Včely to mají těžké. Je zajímavé, že například v Rakousku jdou dotace do luk podle toho, kolik druhů rostlin roste na dané plošné míře. Plochy s větším zastoupením druhů jsou při dotacích zvýhodněny.

Rozhovor s předsedou ZO ČSV DohaliceU nás včelařská sezóna začíná už koncem března, nebo začátkem dubna a její konec je již začátkem července. Do konce července je třeba nakrmit a pak už se můžete zase těšit na další rok. Je to trochu úsměvné. Dětem končí v červnu školní rok, těší se na prázdniny, celé léto mají před sebou a nám včelařům v podstatě rok končí.

Vaše znalosti a zkušenosti jsou neocenitelné, máte nástupce?

Nejsem žádný učitel včelařství, nestudoval jsem žádnou školu se zaměřením na včelařství. V začátcích jsem studoval pouze dostupnou literaturu a pak nastal nekonečný proces praktického seznamování se se zákonitostmi života ošetřování a chovu včelstev. Nicméně si trochu myslím, že přece jen nějaké zkušenosti za ty roky včelaření jsem nasbíral a pokud někdo projeví zájem, rád mu poradím, pokud tedy o dané problematice něco vím. Včelaři i známí mi občas dávají otázku: „Kdo po tobě u vás bude včelařit?“ Bohužel, nemám žádného nástupce v rodině, který by se o včelaření zajímal, pouze mi členové rodiny pomáhají při vytáčení medu. Vnoučata jsou malá a jestli se jednou některé z nich bude zajímat o včelaření, nevím. I když, člověk nikdy neví…

Děkujeme za rozhovor a přejeme krásné chvíle ve společnosti včel.


Sršeň asijskáPřátelé včelaři,
znovu upozorňujeme a vkládáme odkazy na aktuální články o výskytu sršně asijské.
Nepodceňujme situaci, buďme bdělí, dívejme se kolem sebe, abychom ochránili naše včelstva.

 

Sršeň asijská

vkládáme odkazy na aktuální články o výskytu sršně asijské

https://www.novinky.cz/….cz

V Plzni už našli hnízdo sršní asijských. Dnes ho zlikvidují

 


Tisk článku

Poslední medobraní

Čeká nás poslední medobraní a společně s ním spoustu práce.Poslední medobraní

 • závěrečné vytáčení medu
 • ošetření včelstev proti roztoči varroa (pochopitelně po medobraní)
 • je nutné upravit prostory pro zimování
 • dodávat zásoby včelám jako náhradu za odebraný med
 • protřídit souše (vyvaření/vytavení tmavých nebo poškozených plástů) – zavíječ voskový dokáže napáchat velké škody v tomto teplém počasí

 

Nezapomeňte, pokud již nemáte, vyzvednou léčivo!

Přejeme ,přátelé, příjemné letní dny. Pečujme o včely s láskou.

Tisk článku

Tisk článku

Pozvánka

Vážení přátelé včelaři,

jistě máte plné ruce práce se stáčením medu a zároveň věříme, že si čas medobraní užíváte.

Přijměte pozvánku na včelařský den OO ČSV Hradec Králové a ZO ČSV Nechanice.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2023-komarov-oo-letak185567093.pdf 148.4 Kb
Tisk článku

Tisk článku

Jarní prohlídka

Všem včelařům přejeme úspěšnou sezonu 2023

Čas pro jarní prohlídku včelstev – prohlídku musíme provést ve správnou dobuJarní prohlídka

Jarní prohlídku včelstev nelze obejít ani ošidit. Pro většinu včelařů jde o první informací o stavu včelstev po zimě. Potřebujeme znát výchozí jarní stav včelstev, abychom jim mohli vytvořit podmínky pro další rozvoj. Jakmile jsou teploty ve stínu vyšší než 10 °C, můžeme prohlídku provést. Nejlépe konec března, začátek dubna.

Co je nutné prohlídkou zjistit:

 • sílu včelstva – měříme obsednutými rámky, silná obsedají 7 plástů, 5-6 plástů střední, méně jak 5 plástů řadíme mezi slabá včelstva
 • stav zásob ve včelstvu – pro dobrý rozvoj potřebují 4–5 kg zásob, pylu
 • přítomnost matky – kontrolujeme pravidelnost zakladené plochy plodu, mezerovitost plodu.
 • Matka se v této době dobře hledá, proto jí označíme, pokud jsme to již neudělali.
 • vše důkladně zaznamenáme

 

AKTUÁLNÍ INFORMACE

Je čas připravit se na sezonu, ale je nezbytně nutné dívat se kolem sebe.

Nepodceňujme nebezpečí, které hrozí našim včelstvům od sršně asijské   https://www.psnv.cz/…pdf

Tisk článku

Tisk článku

Rojí se vám včely?

Členská schůze s přednáškou neděle 19. ledna 2019

 Rojí se vám včely?

 

Rojí se vám včely? Není to ostuda?

Rojení včel je přirozené rozmnožování včelstev. Jedním z mnoha důvodů rojení je málo prostoru v úlu, proto v historii kdy se používali košnice, kláty nebo dvouprostorové úly, bylo rojení včel považováno za dobrou vizitku včelaře, že umí vychovat silná včelstva. V současnosti je názor opačný, ne jen v očích neodborné veřejnosti ale i mezi některými včelaři.

Jak to tedy je? 
Je potřeba si říci že je snahou asi každého včelaře rojení předcházet, a to mimo jiné protože rojením vzniká včelaři škoda, a to hned dvakrát. Vylétající roj si odnáší medné zásoby minimálně na dva dny a také zpravidla s rojem vylétá oplozená výkonná matka. Proto, sedne-li si roj v dostupné výšce, je vhodné pro snížení ztrát si jej usadit do dalšího úlu. Budeme-li roj po čase přikrmovat velice rychle nám vystaví celí nástavek mezistěn. Dostatečně silný roj který se vyrojil v květnu vám ještě v ten samý rok přinese i nějaký med. Proto staré pořekadlo pravý „Za roj v Máji kupku sena dají“.  

Jak tedy rojení předcházet?

Správná volba úlu.
Jak jsem se již zmínil, jedním z důvodů rojení je málo prostoru v úlu, to má za následek ne jen že se včely do úlu nevejdou, ale dochází k přehřívání včelstva. Proto je základem správná volba konstrukce úlu. Moderní nástavkové úly umožňují rozšiřovat prostor dle potřeby, a zasíťované dno umožňuje dostatečné větrání.    

Včasné rozšiřování plodiště.
Dalším impulzem k rojení je nedostatek otevřeného plodu, který by zaměstnal včely kojičky.
Je proto potřeba včas rozšiřovat plodiště mezistěnami aby bylo stále dostatek otevřeného plodu.

Stavební ( trubčí ) rámek.
Vložením jednoho nebo i více stavebních rámků již na začátku sezony nám pomůže v boji proti rojení hned dvakrát. 1. Trubci a hlavně trubčí plod zaměstnávají kojičky a tím tlumí vznik rojové nálady. 2. Trubec je genetická kopie matky a je-li tedy v úle dostatek trubců, je v úle převaha mateřího genu a dochází také k tlumení rojové nálady. Podrobněji o genetice rojení je možné si přečíst zde - http://files.csvbystrice.webnode.cz/200000771-2595f268fc/Genetick%C3%A1%20teorie%20rojen%C3%AD%20v%C4%8Dely%20medonosn%C3%A9.doc

Tvorba oddělků.
Tvorba oddělků je v podstatě metoda, která spojuje dostatek místa v úlu a správný poměr otevřeného plodu k množství kojiček. Odebráním plodových plástů i se včelami dojde k vytvoření místa jak pro vložení rámků s mezistěnami pro vystavění a zakladení, tak se v úle uvolní místo pro další líhnoucí se plod.
S vytvořeným oddělkem zacházíme dle potřeby. Chceme-li zvyšovat počet včelstev, přidáme do oddělku vychovanou kladoucí mladou matku pomocí přidávací klícky.
V případě že nechceme zvyšovat počet včelstev, můžeme nechat včely, aby si vychovali nouzovou matku. Tuto matku, před přípravou včelstev na zimu odchytíme, zamáčkneme a oddělek spojíme s původním včelstvem.

I když dodržíte všechna protirojová opatření, tak v takovém roce jako je ten letošní, dlouholetými zkušenými včelaři nazývaný rojový, kdy se počasí střídá jak na houpačce, tak se včelstva se sklony k rojení stejně vyrojí. Není to špatnou prací včelaře, ani špatnou matkou, je to prostě příroda, která se nedá zkrotit ani si poručit.

 Rojí se vám včely?

 Není to ostuda!                                                         

   

 

Tisk článku

Tisk článku

Virus DWV tichý zabiják včel...

Virus DWV tichý zabiják včel...   DWV tichý zabiják včel.

   V posledních letech se stále více mezi naše včelstva zabydluje tichý zabiják včel - virus DWV, přenášený kleštíkem včelím.
   O jeho působení se můžete dočíst na stránkách http://www.vcelarisobe.cz/ konkrétně v tomto článku
    http://www.vcelarisobe.cz/2019/03/dwv-tichym-zabijakem-vcel/?fbclid=IwAR0WKfhB_QUk-hS1MYaFN-DcY43snQUd2sxejhr1hECTtjfQQ1Kh_hJFiKY

Tisk článku

Tisk článku

Členská schůze, sobota 30. března 2019

Členská schůze s přednáškou neděle 19. ledna 2019

  Pozvánka na členskou schůzi spolku včelařů z Dohalic s přednáškou, která se bude konat 
v sobotu 30. března 2019 od 09:00 hod. v "Hospůdce u Jonešů" na Dohaličkách.

              Program schůze:  -  jarní léčení a ošetřování včelstev
                                             - úhyny a stavy včelstev
                             - přednáška přítele Vrzáně - Vhodné matky pro naše podmínky    
 


 

                                                                   

   

 

Tisk článku

Kvalitní med krystalizuje, nastavený nepoznáte, říká včelař

Kvalitní med krystalizuje, nastavený nepoznáte, říká včelař     Dobrý včelař se pozná podle toho, že o sobě neříká, že je dobrý, tvrdí včelař Petr Texl. Včelaření podle něj není o medu, ale hlavně o opylení rostlin. Za to se ve světě prý i dobře platí. DVTV s Martinem Veselovským ZDE.

 


Včelařský den ZO ČVS Nechanice

Včelařský den OO ČVS Nechanice     ZO ČSV Nechanice srdečně zve na Okresní Včelařský den, který se uskuteční v bažantnici Komárov u Nechanic  dne 3.6.2018.
Včelařský den začíná od 9 hod. a je určen především pro odbornou včelařskou veřejnost.

     Na včelařském dni, bude představena Apiterapie  a možnosti léčení včelími produkty - přednášející: Monika Jindrová.
Možnost občerstvení: pivo, limo, guláš, klobásy zajištěna.

 


Dvě nové důležité vyhlášky pro včelaře

Ve Sbírce zákonů v částce č. 12/2018 vyšla:

Vyhláška č. 18/2018 Sb. o veterinárních požadavcích na chov včel a včelstev a o opatřeních pro předcházení a zdolávání některých nákaz včel a o změně souvisejících vyhlášek

a

Vyhláška č. 19/2018 Sb., kterou se mění vyhláška č. 342/2012 Sb., o zdraví zvířat a jeho ochraně, o přemísťování a přepravě zvířat a o oprávnění a odborné způsobilosti k výkonu některých odborných veterinárních činností, ve znění pozdějších předpisů

Obě vyhlášky jsou platné dnem vyhlášení, tj. 7.2.2018 a účinné patnáctým dnem ode dne vyhlášení, tj. 22.2.2018.


Tisk článku

POZOR!!! Zásoby nadoraz!

Prosklený ukázkový úl     Doporučujeme všem včelařům zkontrolovat neprodleně stav zásob ve včelstvech. Toto podmínil nástup studeného počasí až v pozdním období letošního jara a předchozí proměnlivý průběh zimy, kdy včelstva spotřebovala už téměř veškeré svoje zásoby.

     Zimní zásoby musí včelám vydržet (vystačit) až do začátku květu ovocných stromů. Pro následující zhruba 4 týdny podle vývoje nabídky včelí pastvy z kvetoucích stromů je třeba ještě počítat s potřebou kolem 4 – 5 kg krmení.

     Doplnění zásob je možné udělat buď doplněním zásobních plástů, nebo dávkou krmení. Doporučujeme dát tekuté krmení do kapsového krmítka do blízkosti sezení včel. Rovněž vhodná metoda je použití sklenice s otvory ve víčku. Sklenici naplníme tekutým cukerným roztokem popř. invertem a položíme ji dnem vzhůru na strůpek s otvorem, který by měl být co nejblíže místu sezení včel. Sklenici pak zakryjeme prázdným nástavkem a nástavek zakryjeme víkem. Prostor v tomto prázdném nástavku navíc pomáhá zamezit větším tepelným ztrátám tím, že včelám vytvoří jakousi izolaci. Na přikrmení včel nedoporučujeme v jarním období použití těsta, neboť včely na zpracování těsta potřebují vodu a té nedokážou v chladném počasí donést dostatečné množství.

Alena a Pavel Machovi, Losiná u Plzně

Tisk článku

Tisková zpráva SVS: Včelaři se zvýšeným výskytem původce varroázy musí do půlky dubna ošetřit svá včelstva

Logo SVS     Z letošních výsledků pravidelného sledování úrovně výskytu původce onemocnění včel varroázy vyplývá, že počet včelstev zcela bez roztočů v ČR klesl z loňských 37 na 27 procent. Naopak podíl vzorků s více než třemi roztoči na včelstvo vzrostl z 10 procent v roce 2017 na letošních 17 procent. Státní veterinární správa (SVS) v této souvislosti upozorňuje na změnu zásad pro preventivní ošetření včelstev proti varroáze. Na rozdíl od předchozích let nevydává SVS v letošním roce mimořádná veterinární opatření k tlumení a zamezení šíření varroázy. Předjarně ošetřit všechna včelstva na stanovišti budou muset letos automaticky ... více ZDE.


Tisková zpráva: Ke zpracování osobních údajů chovatelů včel

     Úřad pro ochranu osobních údajů reaguje na četné stížnosti chovatelů včel, kteří zjistili, že jejich identifikační a kontaktní údaje v rozsahu jméno, příjmení, adresa, telefon a elektronická adresa jsou zveřejňovány v informačním systému veřejné správy „Evidence využití půdy“ (dále jen „LPIS“) vedeném na základě zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství.

Úřad upozorňuje, že se jedná o případ zpracování osobních údajů nařízeného zvláštním zákonem, nikoliv zákonem o ochraně osobních údajů.

Podle § 3a odst. 2 písm. c) zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, obsahuje LPIS evidenci hospodářství podle objektů určených ... více ZDE.


Stanoviště včelstev se již na obecní úřady neoznamuje!!!

Letošní rok se již stanoviště včelstev na obecní úřady neoznamuje!!!

     Dnem 1.12.2017 vešel v účinnost zákon č. 299/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů. Touto změnou byla zrušena každoroční povinnost chovatelů včel hlásit do konce února na místně příslušný obecní úřad stanoviště svých včelstev.

     Nově postačuje pravidelné roční hlášení pověřené osobě dle ... více ZDE.


E-Věstníky 2017 - Pracovní společnost nástavkových včelařů

E-věstníky Pracovní společnosti nástavkových včelařů     Zájemci z řad nástavkových včelařů si mohou přečíst zajímavé informace v e-Věstnících vydávaných Pracovní společností nástavkových včelařů. Jednotlivé věstníky roku 2017 - ZDE. (Jen pro členy spolku po přihlášení.)


Vyšel II. svazek učebnice Včelařství

Ukázka knihy     Začátkem měsíce září 2017 vyšel dlouho očekávaný II. svazek učebnice Včelařství z publikační produkce PSNV-CZ, z.s. Druhý svazek s kapitolami Biologie včely medonosné a Šlechtění včel a chov matek navazuje na I. svazek s kapitolami Zootechnika včelařství a nemoci včel - prevence a terapie. Detailní informace o této knize a také možnosti jejího objednání můžete získat ZDE.


Tisk článku

Výsledky rozboru měli na přítomnost původce včelího moru - Paenibacillus larvae

     Statním veterinárním ústavem provedeným bakteriologickým vyšetřením vzorků včelí měli nebyl zjištěn původce moru včelího plodu - Paenibacillus larvae ani u jednoho včelstva, která spadají v naší organizaci do vyhlášeného ochranného pásma. Konkrétní protokol se seznamem a výsledky naleznou členové našeho spolku po přihlášení ZDE

Tisk článku

Důležité nařízení KVS KHK v souvislosti s výskytem moru včelího plodu

Důležité nařízení KVS KHK v souvislosti s výskytem moru včelího plodu     V souvislosti s výskytem ohniska moru včelího plodu v naší oblasti vydala KVS KHK nařízení a vytyčila 5 km ochranné pásmo. Toto nařízení musí všichni, kterých se to týká, dodržet a postupovat dle pokynů v něm uvedených. Veškeré dokumety naleznete po přihlášení v sekci "Pro členy spolku" - "Nařízení SVS" nebo rovněž po přihlášení ZDE.


Chladné počasí nesvědčí včelám. V mrazivém jaru zeslábly.

Jeden den šestnáct stupňů o dva dny později sníh. I takové bylo v posledních dnech jaro zejména v západních Čechách. Chladné počasí nesvědčí včelám, které se díky hezkému březnu dostaly brzy do síly. Pak ale přišly mrazy.

„Včely mají hodně plodu, ten krmí mateří kašičkou a k tomu potřebují i dostatek vody. Pokud nemají konstrukčně upravený úl tak, aby se mu srážela voda na stropě, jsou nucené vylétávat pro vodu ven. Když se teplota dostane pod deset stupňů, s největší pravděpodobností ... více ZDE.


K některým nejasnostem MVO k tlumení a zamezení šíření varroázy včel 2017

K některým nejasnostem MVO k tlumení a zamezení šíření varroázy včel 2017     Vysvětlení k některým nejasnostem MVO k tlumení a zamezení šíření varroázy včel 2017 naleznete v příloze tohoto článku.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
mvo-vyklad-2017.pdf 198.2 Kb

Pesticidy působí na včely jako drogy: jsou na nich závislé!

Pesticidy působí na včely jako drogy: jsou na nich závislé!     Pesticidy ze skupiny neonikotinoidů jsou jednou z příčin totálních kolapsů včelstev a úbytku divoce žijících druhů včel v naší přírodě. Látky používané k ochraně rostlin v zemědělství na tento hmyz působí jako drogy na člověka. Nejenže tyto organismy zabíjejí, ale jsou pro ně silně návykové. Včely totiž dávají nektaru obsahujícímu pesticidy přednost před ...více ZDE.


Tisk článku

POZOR!!! SVS - Mimořádná veterinární opatření pro rok 2017 - Varroáza včel

Mimořádná veterinární opatření pro rok 2016 - Varroáza včel     Státní veterinární správa vydala pro tento rok 2017 nové mimořádné veterinární nařízení k tlumení a zamezení šíření varroázy včel. Celý dokument naleznete pod níže uvedeným odkazem a také v příloze tohoto článku. 
     

Státní veterinární správa vydala mimořádné veterinární opatření, které stanovuje zásady postupů preventivních ošetření včelstev v průběhu roku: http://eagri.cz/public/web/file/527761/_19623_2017_MZE_17212.pdf.

Jejich rozsah je určen diferencovaně na základě vyhodnocení extenzity nálezů samiček průvodce. Pro vyhodnocení bylo vyšetřeno celkem zhruba 60 000 vzorků tzv. zimní měli. Dokument včetně příloh je k dispozici na úřední desce ministerstva zemědělství, Státní veterinární správy a příslušných krajských úřadů. Získat okamžitý přehled o nařízeném ošetření v souvislosti s varroázou ve všech obcích na území ČR umožňuje včelařům také aktualizovaná přehledná interaktivní mapa na internetových stránkách Státní veterinární správy: https://www.svscr.cz/mapove-vystupy-ohnisek-nebezpecnych-nakaz-a-ochrannych-pasem/. Státní veterinární správa děkuje chovatelům za využívání elektrických objednávek vyšetření. Usnadnilo převod potřebných dat při zpracování vzorků a závěrečné vyhodnocení podkladů.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
nar-i-zeni-svs.pdf 454.8 Kb
Tisk článku

Nová kniha - Včelí úly

Nová kniha - Včelí úly     Nová kniha - Včelí úlyPublikace Včelí úly, kterou v prosinci loňského roku vydalo Národní zemědělské muzeum, nabízí čtenářům unikátní pohled do světa včelích úlů.

Erudovaní a zkušení znalci včelařského oboru Evžen Báchor a doc. RNDr. ThLic. Karel Sládek, Ph. D., v knize detailně mapují výskyt i vývoj včelích úlů po celém světě, a zachycují tak neutuchající snahu člověka o vytvoření ideálního včelího příbytku. Více ZDE.


Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní, ukázala mimořádná kontrolní akce SVS

Med od českých včelařů je bezpečný a kvalitní, ukázala mimořádná kontrolní akce SVS02.01.2017 | SVS ČR

     Státní veterinární správa (SVS) uskutečnila v průběhu druhého pololetí loňského roku mimořádnou kontrolní akci zaměřenou na významné tuzemské včelaře – producenty medu. V rámci akce bylo odebráno 72 vzorků medu. Všechny vzorky byly podrobeny smyslovému posouzení v laboratoři. V případech, kde včelař v průběhu roku použil léčiva k ošetření včelstev, se zjišťovalo, zda med neobsahuje rezidua těchto látek. Mimo to byly některé vzorky analyzovány na přítomnost reziduí antibiotik. Všechny posouzené a vyšetřené medy vyhověly ve všech sledovaných parametrech. Na základě zjištění z kontrolní akce lze konstatovat, že med od tuzemských včelařů je bezpečný a odpovídá také kvalitativním požadavkům na tuto komoditu. Více ZDE.


Včelařská krmítka Made in IKEA

Logo     Každý včelař stále hledá nejjednodušší, rychlý a pohodlný způsob krmení. Zajímavý nápad našel a vyzkoušel p. Stanislav Kavan. Hledal řešení, jak nahradit sklenice a zároveň jak zakrmit najednou větším množstvím. A našel:  http://uvcel.cz/vcelarska-krmitka-made-in-ikea/ ... více ZDE.

     


Vaše včely pod kontrolou

Vaše včely pod kontrolou     Chováte včely? Jste menší včelař s 10 úly nebo vlastníte včelí farmu s desítkami či dokonce stovkami úlů? V každém případě je tohle aplikace přesně pro Vás. Již nebudete muset údaje o svých pilných kamarádech uchovávat v hlavě nebo v notesu. Veškerá data o chovu vašeho včelstva umístíte na jedno místo, jednoduše, přehledně, souvisle po desítky let. Komu by vyhovovala alektronická evidence, může se více dočíst ZDE.  Vaše včely pod kontrolou

          


České včelařství chemické

     Zajimavý pořad České televize o používání léčiv v chovu včel u nás v ČR:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/416235100161008-ceske-vcelarstvi-chemicke/

-RB-


Zpřístupnění údajů Ústřední evidence včel registrovaným včelařům

Zpřístupnění údajů Ústřední evidence včel registrovaným včelařům     Dotazů typu náhrady písemných nebo e-mailových hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť přímým vstupem do databáze evidence hospodářských zvířat přibývá. Pro ty včelaře, kteří mají zájem o to, aby mohli sami měnit tyto své údaje elektronicky, máme dobrou zprávu, kterou zveřejnila Českomoravská společnost chovatelů, a.s. na svých webových stránkách.

     V aplikaci IZR na Portálu farmáře mají chovatelé včel (disponující přihlašovacím jménem a heslem) zpřístupněné údaje z ústřední evidence. Současně je nově umožněno prostřednictvím Portálu farmáře zasílat hlášení počtu včelstev a umístění stanovišť elektronickou formou. Včelaři též mohou tímto způsobem aktualizovat své kontaktní údaje. Chovatelé včel dále mohou využívat funkcionalitu delegování práv ke svým údajům na jimi zvolenou osobu mající přístup do Portálu farmáře, stejně jako ostatní chovatelé.Chovatelé včel, kteří mají zájem o přístup ke svým údajům prostřednictvím IZR na Portálu farmáře a nemají dosud vytvořený účet pro přístup na Portál farmáře se musejí zaregistrovat prostřednictvím odkazu uvedného pod tímto článkem nebo postupem uvedeným na úvodní stránce Portálu farmářeJe to jeden z postupných kroků, které ministerstvo provádí v souvislosti s novelou rostlinolékařského zákona. Směřuje ke zrychlení komunikace mezi zemědělci (a ostatními uživateli pesticidů) na straně jedné a včelaři na straně druhé.

Žádost o přístup na portál eAGRI a do Portálu farmáře SZIF naleznete ZDE.


Obrana včel proti sršním

Obrana včel proti sršním     Několik sršní dokáže zlikvidovat celé včelstvo. Pokud se jim však podaří sršní průzkumnici nalákat do pasti, kde jí následně doslova upečou, mají vyhráno. Japonské včely toto oproti našim evropským dokážou. Video se můžete podívat ZDE.

 


NAŘÍZENÍ VLÁDY č.197/2015 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace

     S účinností od 1.8.2016 je aktualizováno NAŘÍZENÍ VLÁDY č. 197/2005 Sb., o stanovení podmínek poskytnutí dotace na provádění opatření ke zlepšení obecných podmínek pro produkci včelařských produktů a jejich uvádění na trh - jedná se o tzv. Evropskou dotaci pro včelaře. Celé znění naleznete v příloze tohoto článku.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
narizvlady197-2005u-od-1-8-2016-vd-1-.pdf 595.7 Kb

Mapové výstupy ohnisek nebezpečných nákaz a ochranných pásem

Mapové výstupy ohnisek nebezpečných nákaz a ochranných pásem     Pod níže uvedenými odkazy naleznete aktuální informace Státní veterinární správy o ohniscích nebezpečných nákaz a vyhlášených ochranných pásmech. 


 

Mor včelího plodu:

http://eagri.cz/public/app/svs_pub/mapy_nak/?vybernakazu=VAR&obec=M%C5%BEany#mapa=MVP&datum=11.05.2016

Varroáza (po výběru obce se zobrazí počet stanovišť, počet včelstev v katastru obce a SVS nařízené ošetření včelstev pro rok 2016):

http://eagri.cz/public/app/svs_pub/mapy_nak/?vybernakazu=VAR&obec=M%C5%BEany#mapa=VAR


Tisk článku

Pomalu končí medobraní

 

Vrcholí medobraní a společně s ním má včelař spoustu práce.

 • závěrečné vytáčení medu
 • ošetření včelstev proti roztoči varroa (pochopitelně po medobraní)
 • je nutné upravit prostory pro zimování
 • dodávat zásoby včelám jako náhradu za odebraný med
 • protřídit souše (vyvaření/vytavení tmavých nebo poškozených plástů) – zavíječ voskový dokáže napáchat velké škody v tomto teplém počasí

 

Nezapomeňte, pokud již nemáte, vyzvednou léčivo!

 

Přejeme, přátelé, příjemné letní dny. Pečujme o včely s láskou.

Tisk článku

Tisk článku

Poslední medobraní

Poslední medobraní

 

Vrcholí medobraní a společně s ním má včelař spoustu práce.

 • závěrečné vytáčení medu
 • ošetření včelstev proti roztoči varroa (pochopitelně po medobraní)
 • je nutné upravit prostory pro zimování
 • dodávat zásoby včelám jako náhradu za odebraný med
 • protřídit souše (vyvaření/vytavení tmavých nebo poškozených plástů) – zavíječ voskový dokáže napáchat velké škody v tomto teplém počasí

 

Nezapomeňte, pokud již nemáte, vyzvednou léčivo!

Přejeme, přátelé, příjemné letní dny. Pečujme o včely s láskou.

Tisk článku

Tisk článku

Pomalu končí medobraní

Tisk článku

Tisk článku

Pozvánka

Vážení přátelé včelaři,

jistě máte plné ruce práce se stáčením medu a zároveň věříme, že si čas medobraní užíváte.

Přijměte pozvánku na včelařský den OO ČSV Hradec Králové a ZO ČSV Nechanice, která je přílohou.

Přílohy k článku
Jméno souboru Popis Velikost
2023-komarov-oo-letak.pdf 148.4 Kb
Tisk článku

Tisk článku

Jarní prohlídka

Všem včelařům přejeme úspěšnou sezonu 2023

Čas pro jarní prohlídku včelstev – prohlídku musíme provést ve správnou dobu

Jarní prohlídku včelstev nelze obejít ani ošidit. Pro většinu včelařů jde o první informací o stavu včelstev po zimě. Potřebujeme znát výchozí jarní stav včelstev,                                                                                        abychom jim mohli vytvořit podmínky pro další rozvoj.  Jakmile jsou teploty ve stínu vyšší než 10 °C, můžeme prohlídku provést. Nejlépe konec března, začátek dubna.

         Co je nutné prohlídkou zjistit:                                                                                                                                           

          sílu včelstva – měříme obsednutými rámky, silná obsedají 7 plástů, 5-6 střední, méně jak 5 plástů řadíme mezi slabá včelstva

          stav zásob ve včelstvu – pro dobrý rozvoj potřebují 4–5 kg zásob, pylu

          přítomnost matky – kontrolujeme pravidelnost zakladené plochy plodu, mezerovitost plodu.
                                               Matka se v této době dobře hledá, proto jí označíme, pokud jsme to již neudělali.

          vše důkladně zaznamenáme

 

 

      AKTUÁLNÍ INFORMACE

      Je čas připravit se na sezonu, ale je nezbytně nutné dívat se kolem sebe.

      Nepodceňujme nebezpečí, které hrozí našim včelstvům od sršně asijské   https://www.psnv.cz/…pdf

  

  

Tisk článku