Vše k chovu včel
Tisk článku

Včelařská krmítka Made in IKEA

Logo     Každý včelař stále hledá nejjednodušší, rychlý a pohodlný způsob krmení. Zajímavý nápad našel a vyzkoušel p. Stanislav Kavan. Hledal řešení, jak nahradit sklenice a zároveň jak zakrmit najednou větším množstvím. A našel:  http://uvcel.cz/vcelarska-krmitka-made-in-ikea/

     Zajímavé řešení, které letos také vyzkoušel a zavedl a zatím je s ním nadmíru spokojený. Nakoupil tyto „bedýnky“ a protože nestihl vyrobit plováky z latí, nahradil je (prozatím) bublinkovou fólií. Co považuje za důležité z prvních zkušeností a co v článku není -  zdrsnit vnitřní strany krmítek jemným šmirglem, aby včelkám „neklouzaly nožky“ :-). Na první pohled je to mnohem lepší práce než se sklenicemi. Další výhody jsou uvedeny v článku a jedná se především:

+ Optimální objem 11 l (na 9 kg cukru 2:3)

+ Snadná štosovatelnost při uskladnění po krmení (boční stěny se směrem ke dnu mírně zužují)

+ Nízká cena 49 Kč/ks oproti různým stropním a rámkovým krmítkům a dobrá spojitá skladová dostupnost v Ikeích

+ Nádoba má zespod v každém rohu 1cm vysoké nožičky, které pod krmítkem udržují včelí mezeru a pokud dojde k přitmelení tak jen malou plochou nožiček.

+ Rozměry 39 x 28 x 14cm a hranatý tvar optimálně využívá vnitřní prostor nástavku a vejde se půdorysně i výškou jak do jednoho nástavku Langstroth 2/3 tak do nástavku K39 pro Adamcou míru 39 x 24cm.

+ Materiál pevný průsvitný plast

 

         Uvidíme, jaké další zkušenosti přinese jejich další používání. Budeme rádi pokud se s námi podělí i další včelaři o své praktické zkušenosti a vychytávky nejen v oblasti krmení včelstev.

-MH-

Tisk článku